Dünya Sağlık Örgütü’nden Corona önlemleri

Dünya Sağlık Örgütü, Corona / Covid-19 virüsünden korunmak için bazı basit önlemlerin etkili olabileceğini duyurdu. Konuyla ilgili yayınlanan tavsiyelerde ise elleri dezenfekte etmenin ve temastan kaçınmanın önemi anlatıldı.

Dünya genelinde çok sayıda ölüme sebebiyet veren Corona-Covid-19 virüsü insanlığı tehdit etmeye devam ediyor. Enfeksiyonun yaygın belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük ve nefes darlığı yer alan  ve daha ciddi vakalarda pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm görülebilen virüsten kaçınmak için ise basit yöntemler var. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili bazı önlemlere değinildi.

Buna göre;

-Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,

-El hijyenine dikkat etmenin, sık aralıklarla elleri en az 20 saniye sabun ve su ile yıkamanın; sabun ve su olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanmanın; özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra elleri mutlaka yıkamanın,

-Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın,

-Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasının; kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın,

-Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,

-Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin,

-Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesinin, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnun kapatılmasının, mümkünse tıbbi maske kullanılmasının önemli olduğunu belirtildi.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com