Çanakkale’de tüm etkinlikler iptal!

Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Corona virüsüne önlem amaçlı olarak kent genelindeki konser, tiyatro, sergi ve panel gibi tüm kültürel ve sanatsal etkinliklerin iptal edildiği açıklandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve sonunda ülkemizde de görülmeye başlanan Corona Virüsü sebebiyle yurt genelinde geniş çaplı önlemler alınıyor. İlk, orta öğretim, lise ve üniversitelerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitime ara verilirken pek çok kültürek ve sanatsal etkinlik de bu paralel de iptal edildi.

Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada da Çanakkale’de önümüzdeki günlerde yapılması planlanan tüm etkinliklerin iptal edildiği duyuruldu. Virüse önlem amaçlı alınan bu kararla belirsiz bir süre boyunca yapılması planan etkinlikler iptal edilirken vatandaşların ise bu noktada daha tedbirli davranması ve hijyen kurallarına uyması tavsiye edildi.

Açıklamada şöyle dendi:

“Çanakkale Belediyesi olarak mart ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planladığımız konser, tiyatro, sergi ve panel gibi tüm kapalı alan etkinliklerimiz; salgın hastalık riskine karşı önlem amacı ile ileri bir tarihe ertelenmiştir. Virüsten korunmak adına sizlerin de uzmanların uyarılarını dikkate almanızı önemle rica eder, sağlıklı günler dileriz.”

Corona virüsü nedir?

Koronavirüs ya da corona virüsü (Latince: Orthocoronavirinae), kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan ve Coronaviridae familyasının iki alt familyasından birini oluşturan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan virüs, nezle vakalarının önemli bir bölümüne yol açmasıyla birlikte, aralarında MERS-CoV, SARS-CoV ve COVID-19 (2019-nCoV)’un bulunduğu bazı nadir koronavirüs çeşitleri ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Koronavirüsler ineklerde ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur.

İçerisinde barındırdığı genetik materyal (genom) pozitif polariteli, tek iplikçikli RNA’dan oluşur. Bugüne kadar tespit edilmiş en büyük RNA genomuna sahip virüslerdir, 30 kilobazdan büyük bir uzunluğa sahiptir. 125 nanometre büyüklüğe sahip olan virüsün en belirgin özelliği etrafındaki değneğe benzeyen çıkıntılarıdır. Bu özelliğiyle mikroskop altında güneşin taç küresine (Latince: corona) benzediği için koronavirüs adını almıştır.

Ulusal Biyoteknoloji Grubu’nun yaptığı açıklama, bir umut ışığı oldu. Koronavirüse karşı yeni yapılan tıbbi çalışmayla önemli bir adım atıldı. Hastalıktan kurtulanlardan alınan antikorlar 10 hasta için kullanıldı, hastaların durumlarında iyileşme gözlemlendi. Hastalıktan kurtulanların kanlarındaki antikorların virüsü yok ettiği belirlendi. Hastaların vücut sıcaklığı düşmeye başladı, hayati fonksiyonları önemli gelişme gösterdi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com