SAĞLIKLI BİR VÜCUDUN 10 PÜF NOKTASI

Gündemde olan hastalıklar ve durumlar bireylerde üst derecede stres ve endişe yaratmaktadır. Bu durumlarda vücut hijyenimiz dışında vücut bağışıklığımızda oldukça önemli bir konudur. Böyle hastalıkların çok gündemde olduğu dönemlerde bireyler metabolizmasını kuvvetlendirmeye ve daha kuvvetli olmaya artı bir çaba göstermektedir. Peki metabolizmamızı nasıl daha kuvvetli hale getirebiliriz buyrun bakalım;

  1. Vücudumuzun tüm düzeninin devamlılığı için su tüketimi atlanılmaması gereken bir konudur. Gün içerisinde kilonuza göre değişen bir su tüketim değeriniz olsa bile minimum 8-10 bardak suyu içtiğinizden emin olun.
  2. Günlük sebze ve meyve tüketimi de vücudun metabolizmasındaki mikrop ve bakterilerle savaşında vitamin ve mineral desteği yapmaktadır. Örneğin; portakal, nar, kivi, mandalina gibi C vitamini kaynakları aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeler düzenli tüketilmelidir.
  3. Hafta içinde 1-2 kez bile olsa bir öğün olarak kemik suyu, tavuk suyu, kemik iliği veya kelle paça çorbası yanına yeşil salata yenmesi gayet vücudu destekleyici bir etkisi olur.
  4. Süt ürünleri grubundan yoğurt vücuda hem bağırsak sağlığını destekler hem de toksinleri atmakta oldukça etkili bir besindir. Yoğurt tüketimi de vücudumuzu daha zinde yapar.
  5. Gelelim güzeller güzeli protein kaynağımız yumurtaya, içeriğindeki protein anne sütünden sonra en kıymetli olan proteindir ve günlük 1 adet veya 2 adet tüketilmesi bireye büyük destek sağlamaktadır.
  6. Kurubaklagil grupları yeşil salata veya C vitamini besinlerle tüketilerek içeriğindeki çinkonun daha emilimini destekleyerek tüketilirse vücudumuza destek sağlayacaktır.
  7. Zerdeçal ve zencefil antioksidan içerikleri oldukça yüksek baharat ya da besinler diyebiliriz. Özellikle Hindistan’da hastalıklarda ve birçok konuda şifa olarak kullanılan zerdaçalı salata yemek ve tatlılarda baharat olarak kullanabilirim.
  8. Antioksidan içerikli kırmızı meyveleri yoğurtla veya sütle tüketebilirim hem gün içi pratik olur hem de süt yoğurt yemeyen çocuklar için meyveli yoğurt veya süt gibi lezzet katarak tüketimini kolaylaştırır.
  9. Ayrıca yeşil çay, matcha çayı, hibiskus, kuşburnu gibi antioksidan içerikli çayları da gün içinde tüketebilirim.
  10. Tüm bunlara gün içinde dikkat ettiğimizde vücudumuz daha sağlıklı işleyiş gösterecektir. Sağlıklı günler dilerim


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com