Okullar koronavirüse ne kadar hazır?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak dünyayı kasıp kavuran koronavirüs hakkında Eğitim İş ve Eğitim Sen Çanakkale Şubeleri basın açıklamasında bulundular. Sendikalar okulların temizlik durumlarını işaret ederek, bir an önce ilaçlama yapılmalı ifadelerini kullandılar.

Dünyada hızla yayılan koronavirüse, Türkiye’de de geçtiğimiz gün denk gelindi ve ilk vaka tespit edildi. Türkiye çapında kısa sürede tüm kurumlar teyakkuza geçerek ilaçlama faaliyetlerinde bulundular. Eğitim Sen Çanakkale Şubesi ve Eğitim İş Çanakkale Şubesi okulları işaret ederek, okullar hayati önem taşıyan yerlerdir ifadelerini kullandılar.

“Bütün eğitim kurumlarının en kısa sürede dezenfekte edilmesi gerekir”
Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar tarafından yapılan açıklamada, “Bütün eğitim kurumlarının en kısa sürede dezenfekte edilmesi gerekmektedir. MEB’e bağlı okulların büyük bölümünde temizlik konusunda ciddi sorunların olduğu, hatta bazı okullarda bütçe yetersizliği gerekçe gösterilerek kayıt dönemlerinde öğrencilerden temizlik malzemesi talep edildiği hatırlanacaktır. Okulların önemli bir bölümünde görevli eğitim emekçilerinin sayısı son derece yetersizdir ve yıllardır talep etmemize rağmen yeterli personel ataması yapılmamıştır. Bu durum, okulların kısa süre içinde dezenfekte edilmesini engellemektedir” ifadeleri yer aldı.

“Okullar, virüsün bulaşma biçimi bakımından hayati önem taşır”
Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Okullarımız, virüsün bulaşma biçimi bakımından hayati önem taşıyan yerlerdir. Gördüğümüz kadarıyla okullar, hijyen durumu açısından ne yazık ki kötü durumdadır. Öğretmenlerimizden edindiğimiz bilgiler ve sendika yönetimi olarak yurt genelinde yaptığımız okul ziyaretlerinde yaptığımız tespitler acı bir tabloya işaret etmektedir. Birçok okul binası, doğru düzgün ve yeterli sıklıkla temizlenmemektedir. Hatta çok sayıda okulda kaba temizlik bile hafta bir yapılmaktadır. Yine yurt genelinde birçok okulda, her türlü mikrobun kolayca üreyebileceği ve bulaşabileceği alan olduğu için ayrıca hijyenine önem verilmesi gereken tuvaletler, adeta kullanılamayacak kadar pistir. Tuvalet kağıdı ve yeterli miktarda sıvı sabunun bulunduğu okul sayısı çok azdır” cümleleri yer aldı.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com