Fırsatçılar virüsten hızlı yayıldı!

Türkiye’de de patlak veren Corona Virüsü vakasından sonra maske, el dezenfektanı gibi  hijyen ve korunma ürünleri adeta karaborsaya düştü. Eczanelere akın eden çok sayıda vatandaş, kısa süre içinde tüm ürünleri tüketti. Arz talebi karşılamayınca ise virüsten hızlı yayılan fırsatçılara gün doğdu. Stokçular, düne kadar bir kutusu 35 TL’den satılan maskeleri 500 TL’ye, el dezenfektanlarını ise 30 TL’den 130 TL’ye çıkartarak piyasaya sürdü. Çanakkaleli Eczacı İdil Erküş ise vicdanları kanatan bu fırsatçılığı ve yaşanan süreci GÜNDEM’e değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘Türkiye’de ilk Corona Virüsü vakası’ açıklamasının ardından tüm Türkiye’ye panik havası hakim oldu. Yüz binlerce vatandaş, ülkenin dört bir yanında en yakınındaki eczaneye koşarak el dezenfektanı, maske, kolonya gibi hijyen ürünlerine yöneldi. Ancak depolar yoğun talep yüzünden çarçabuk boşalınca fırsatçılara da gün doğdu. Yakın zaman önce ürün stoğunu yapan çok sayıda eczacı, şimdilerde maskeleri, dezenfektanları inanılmaz fiyatlara elden çıkarıyor.

Bizler de Gündem Gazetesi olarak yaşanan bu süreci, Eczacı İdil Erkuş’la konuştuk. Erkuş, Çanakkale’de de durumun benzer olduğunu, vatandaşların hijyen ürünlerine yoğun talepte bulunduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

“Biz eczacılar normalde ilaç ve medikal ihtiyacımızı Ecza Deposu’ndan karşılıyoruz. Ancak Corona Virüsü dolayısıyla yoğun talep olduğu için maalesef depoda şu an maske, el dezenfektanı gibi ürünler kalmadı. Bu sebeple sadece eczanelerin alım yapabileceği bir web sitesi var, burada sadece eczaneler arası satış yapılabiliyor, besin destek ürünleri ya da medikal ürünleri temin edebiliyoruz. Ve haliyle çoğu eczacı da bu siteye yöneldi. Ancak bu sitede şu an şöyle bir durum söz konusu;uygun fiyata olan ürünlerin stoğu hızla bittiği için ve virüs dolayısıyla ellerinde olan maske, dezenfektan gibi ürünleri vaktinde stoklu alanların malzemeleri kıymetli hale geldi.”

35 TL’lik MASKE KUTUSU 500 TL OLDU, 30 TL’LİK DEZENFEKTAN 130 TL!

“Normalde orada kutusu 35-40 TL’ye satılan maskeler, şu an 400-500 TL olmuş durumda. Yani normalde 1 liraya sattığımız maske, afaki söylüyorum, şimdi en az 20, 30 TL hatta çok daha yüksek rakamları buluyor. Sonra yine mesela bir litresi 30 TL civarı olan el dezenfektanı şu an 85’ten başlıyor 130 TL’ye dek çıkıyor. Markasına göre değişiyor, 100 ml bir dezenfektanı düne kadar 6 TL’ye satıyorduk, şu an 300 TL olmuş durumda… Ve bu sadece eczacının alışı daha üzerine kar payı ve kargo parası da dahil değil… Bu yüzden açıkçası ben almayı tercih etmiyorum. Çünkü bu, yaşadığımız durumdan istifade etmek olur. Bunu uygun bulmadığım için bu fiyatlara almamayı seçiyorum. Hastaya da farklı önerilerde bulunuyorum. Kronik rahatsızlıkları olanlar ya da enfekte olanlar dışındaki sağlıklı bireylerin maske takması gerekli değil. İnsanlar panik halinde ne yapacaklarını düşünüyorlar. Maske, enfekte olan biri varsa, kendisini izole etmesi için takmalı ve çevresine yaymaması içinde en yakın sağlık kurulusuna giderek tedavisini almalıdır . Sağlıklı bireyin maske takmasına gerek yok. Genel hijyen kurallarına uymak yeterli olacağını hastalarımızla paylaşıyoruz.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com