Büyük Zafere Günler Kala

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. Yıldönümü etkinlikleri, dün gerçekleşen,  23. Zafer Koşusu ve halk yürüyüşü ile başladı. Çimenlik Kalesi’nde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene tüm kent protokolü iştirak etti. Kutsal emanetler, atletlerce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edilmek üzere, Çanakkale Valiliği önünden yola çıktı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü etkinlikleri dün itibariyle resmi törenle başladı. Çimenlik Kalesi’nde saat 10.00’da başlayan törene Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve kent protokolü eksiksiz katıldı.

“Gurur duyuyorum”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, halk oyunları gösterisi ve mehteran ile devam etti. Sonrasında Vali Orhan Tavlı, günün anlam ve önemine binaen konuşmasını gerçekleştirdi. Vali Tavlı, gerçekleştirdiği konuşmasında, “Zaferlerle dolu şanlı tarihimizin şerefli sayfalarından birini oluşturan büyük bir mücadelenin, Çanakkale Deniz Zaferi`nin 105`inci yıl dönümünü büyük bir heyecan, gurur ve coşkuyla kutlamanın ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmanın manevi onurunu sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum.

“Çanakkale bağımsızlığın timsalidir”
Çanakkale, Türk milleti olarak vatanımıza, hürriyetimize, bizi biz kılan mukaddes değerlere bağlılığımızın timsalidir. Vatanın, milletin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeyi göze alan yüz binlerce kahraman, Çanakkale geçilmez sözünü tarihe nakşetmişlerdir. Kardeşliğin, dayanışmanın, birliğin ve beraberliğin en çarpıcı örneklerinin yaşandığı savaş meydanında, imanımız, inancımız, fedakarlığımız ve bin yıllık medeniyet değerlerimiz milletimizi zafere taşımıştır.

“Şanlı ordumuzun cenabı Allah’ım yar ve yardımcısı olsun”
Daha önce terör örgütlerine karşı sürdürülen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarında olduğu gibi Bahar Kalkanı Harekatı’nda da kahraman Türk ordumuz düşman unsurlarını yerle bir etmiştir. Şanlı ordumuzun, kahraman Mehmetçiğimizin, cenabı Allah’ım yar ve yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

“23.Zafer Koşusu başladı”
Vali Tavlı’nın konuşmasının ardından okullarında katıldığı törende kortej oluşturuldu ve kortej mehteran takımı önderliğinde, Valilik önüne kadar yürüyüşünü gerçekleştirdi. Valilik önünde Vali Orhan Tavlı, boğazdan alınan deniz suyu, tarihi yarımadadan alınan toprak ve Türk bayrağından oluşan kutsal emanetleri atlerlere teslim etti. Atletler kutsal emanetleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim etmek üzere 23. Zafer Koşusu’na başladılar.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com