Sorun ulusal, çözüm yerel!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gece geç saatlerde kameralar karşısına geçerek ‘Türkiye’deki ilk Corona virüsü vakasını’ açıkladı. Açıklamanın ardından ülke çapında yaşanan panik havası, Çanakkale’ye de yansıdı. Dün, pek çok vatandaş eczanelere, marketlere, toptan satış noktalarına adeta akın etti. Temel gıda malzemeleri, el dezenfektanı, kolonya gibi hijyen ürünlerini kısa sürede tüketen Çanakkale halkı, virüse karşı önlemini şimdiden alıyor. Ancak Sağlık Bakanı Koca’nın “Sorun küresel, mücadelemiz ulusal” demesi gibi… Burada ise sorun ulusal fakat çözüm, yerel bazda hijyen kurallarına ve yetkililerin uyarılarına dikkat etmekten geçiyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve geniş çaplı ölümlere sebebiyet veren Corona Virüsü, sonunda Türkiye’ye de geldi. Can sıkıcı haberi, geçtiğimiz gece geç saatlerde kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verdi. Koca, yurt dışından gelen erkek bir hastada Corona Virüsü şüphesinin pozitif çıktığını açıkladı. Hastanın karantinaya alındığını ve dünyayla olan tüm bağının kesildiğini söyleyen Koca, hastanın ailesinde ise bu virüse rastlanmadığını ifade etti. Hastanın kim olduğu ve vakanın hangi şehirde görüldüğü belirtilmezken Bakan Koca, sorunun küresel ama mücadelenin ulusal olduğunu kaydetti.

Bugün ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla Sağlık Bakanlığı Corona Virüs Bilim Kurulu toplantısı düzenlendi. 13.30’da  başlayan ve 17.15’te biten toplantının ardından bakanlar kameralar karşısına geçti.

“TOPLUMUN HER BİREYİNE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR”
Bakan Koca, burada yaptığı açıklamada ise “Burada salgının seyri de okulların tatil edilmesini belirler” ifadesini kullanırken henüz böyle bir kararın alınmadığını söyledi. Öte yandan sosyal medyada yapılan pek çok paylaşımın vatandaşlara korku salmak dışında bir işe yaramadığını ve doğru da olmadığını söyleyen Koca, gazetecilere ise “Toplumun diğer bireylerine kıyasla sizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Yanlış, maksatlı, kötü niyetli enformasyon bu tip olaylarda en aktif bulaşıcıdır. Sorun küreseldir, mücadelemiz ulusaldır. Burada güçlü aktörün medya olacağını söylemek istiyorum” şeklinde seslendi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise “Ticaret Bakanlığı olarak 2 bin 193 firmanın 2 bin 641 ürününü denetledik. İlk aşamada 9 firmaydı ancak şimdi 2 bin 180’ini soruşturma kapsamına aldık” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALELİLER HİJYEN MALZEMELERİNE AKIN ETTİ
Öte yandan tüm ülkede paniğe sebebiyet veren virüs, Çanakkale’de de korku yarattı. Çok sayıda vatandaş, dün erken saatlerde merkeze inerek eczanelere, marketlere, toptan satış noktalarına hücum etti. Kolonya, el dezenfektanı, sabun gibi kişisel temizlik malzemelerini kısa sürede tüketen kentliler, virüse şimdiden yoğun önlem alıyor. . Ancak Sağlık Bakanı Koca’nın “Sorun küresel, mücadelemiz ulusal” demesi gibi… Burada ise sorun ulusal fakat çözüm, yerel bazda hijyen kurallarına ve yetkililerin uyarılarına dikkat etmekten geçiyor.

Toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra el yıkamak, zorunlu olmadıkça kalabalık ortamlara girmemek, insanlarla gün içinde tokalaşıp öpüşmemek, yani fiziki teması sınırlamak, yiyecek ve içecekleri özenli yıkamak, hasta bireylere üç adımdan fazla yaklaşmamak,hapşırurken kolumuzun iç kısmını kullanmak ve sık sık el yıkamak, virüs ihtimalini yok etmese de azaltan önlemler arasında yer alıyor.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com