Yük, onların omuzlarında!

Türkiye’de kadın esnaf ve sanatkar oranının en yüksek olduğu il, yüzde 23,8’le Çanakkale oldu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları ve Konfedarasyonu(TESK) Birlik Başkanı Bendevi Palandöken’in yaptırdığı araştırmada esnafımızın yarısına yakınının kadın işletmeci olduğu belirtildi. Uzun yıllardır çalışma hayatında var olma savaşı veren kadınlar, kentimizde de bu ekonomik yükün altından kalkmaya çalışıyor.

Çanakkale’deki bu fiili duruma bir farklı bakış açısını da icra dairelerinde yığılan dosyaların gölgesinden bakanlar getirdi. Bazı yetkililerin ileri sürdüğü iddiaya göre, işyerinin açılmasının ardından işler kötü gidince, ekonomik kriz ve iş yapamama endişesine karşın, işyerinde sahip değişikliğine gidilerek, sorunun çözülmesine çalışılıyor.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in esnaf ve sanatkar oranının en yüksek olduğu ilin yüzde 23,8 ile Çanakkale olduğunu açıklamasının ardından tüm gözler onlara, kentin kadın esnaflarına çevrildi… Kimisi, çocukluğundan beri çalışma hayatında, bazıları eş durumu ile başlamış bu ayakta kalma mücadelesine, bazıları ise yoluna bir ortakla devam etme kararı almış. 5, 10 hatta 30 yıldır aynı sektörde ter döken kadınlar da var içlerinde, ekmeğini taştan çıkaranlarda…

İşte Gündem Gazetesi olarak objektifimize yansıyan kadın esnaflarımızdan bazıları….

Sosyete Büjiteri Yetkilisi Özge Öztürk: “Çanakkale’de genel olarak kadın özgür durumda, çalışma özgürlüğü de öyle. Kadınlar artık kendi ayakları üzerinde durmak istiyor. Ben 18 yaşından beri çalışıyorum ve Çanakkale’de bununla ilgili herhangi bir sorun da yaşamadım.”

Emel Butik İşletme Sahibi Emel Hacıalioğlu: “30 yıldır Çanakkale’de yaşıyorum. Ve burada, özellikle Batı illerinde kadınlarda çalışma oranı hayli yüksek. Ve açıkçası bununla ilgili de hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kadın olmak zor değil. Kadının adı var yaşı yok, derler. İsteyince yapıyorsun. Kaldı ki burası kolay şehir. Evet burada kazanç belki az oluyor ama gider de ona göre az oluyor. Eğer kendine güvenirsen, yapabileceğine inanırsan da başarıyorsun. Batı’da bu işler çok daha kolay. Düşününce Doğumuzda insanlar hayatlarını bizim rahat yaşamamız için feda ediyor, orada bombalar patlıyor, insanlar ölüyor. Biz burada rahatça yaşamımızı sürdürüyoruz.”

Samur Firma Yetkilisi Kübra Özkan: “Çanakkale’de kadın özgürlüğü var, herkes rahatça yaşıyor. Kimse kimseye karışmıyor. Ben 3 yıldır çalışma hayatında varım ve hiç zorluk yaşamadım. İnsan isteyince başıyor.”

Asil Firma Yetkilisi Esra Orhan: “12 yıldır çalışma hayatındayım. Kadınlar tutkuları olan insanlar, bağlılıkları olan insanlar. Yani eşine, çocuğuna nasıl ki bağlıysa severek yaptığı işe de öyle bağlı oluyor. Ve bir işi severek yapınca da başarıyor. Çünkü sahipleniyor onu. Bu çalışma hayatı da kadına özgürlüğünü veriyor. Çanakkale’yi barışın, özgürlüğün kenti yaoıyor.”

Sobe Firma Yetkilisi Elif Başaran: “Ben de 5 yıldır çalışma hayatındayım. Kadınlar artık erkeklere muhtaç olmak istemiyor, kendi ayakları üstünde durmak istiyor. Çanakkale’de de çalışmak isteyen, ayakta durmak isteyen bir kadın için özgürlükçü bir kent.”

Begesan Çocuk Dünyası İşletme Sahibi Gül Yılmaz: “23 senedir çalışıyorum. Hiçbir şey kolay değil elbet, caddede iki adım atsanız beş tane devren kiralık iş yeri görüyorsunuz. İnsanlar bir hevesle giriyorlar ama sonrası gelmeyebiliyor. Yine de Çanakkale, bir şeyleri denemeye değen bir şehir, kadının özgür olduğu bir şehir.”

Fistan Firma Yetkilisi Birten Ercen: “Çanakkale, kadının özgür olduğu mutlu olduğu bir şehir. Ben yıllardır iki işte birden çalışıyorum. Çünkü artık kadın kendi ayakları üzerinde durmanın önemini biliyor.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com