GES’ten Belediyeye 949 bin TL gelir

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan geçtiğimiz gün Güneş Enerji Santrali’nde incelemelerde bulundu. Belediye ise santralle ilgili kamuoyuna bilgilendirmede bulundu. Yapılan bilgilendirmede, tesisin bir yıl boyunca üretim yaptığı ve üretimden, ihtiyaç fazlası 949 bin TL gelir elde edildiği belirtildi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, teknik inceleme gezisi kapsamında Çanakkale Belediyesi Güneş Enerji Santralinde incelemelerde bulundu.  Başkan teknik inceleme sırasında, santral faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı.

“GES, Atıksu arıtmanın tükettiğinin fazlasını üretmiştir”
Belediye tarafından yapılan bilgilendirmede santral ile ilgili, “Tesisin tamamlanmasının ardından geçen 1 yılın sonunda Güneş enerji santrali, 1.494.460,12 KWH enerji üretmiştir. Bu enerji miktarı 1 Milyon 337 bin TL bedele karşılık gelmektedir. Atıksu arıtma tesisi GES’in ürettiği enerjiden yıl boyunca 447.861,12 KWH (339.671,41 TL) elektrik tüketmiştir. Dolayısı ile GES, Atıksu Arıtma Tesisinin tükettiği enerjiden çok daha fazlasını üretmektedir.

Yıl sonunda ihtiyaç fazlası üretim miktarı 1.059.867,60 KWH,  ihtiyaç fazlası üretim bedeli ise  949 bin TL olmuştur.

Çanakkale Belediyesinin çevre ve insan sağlığına uygun, karbon ayakizini düşüren, üretim hizmet maliyetlerini düşüren, yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veren; üstelik kazanç sağlayıcı bu enerji politikası, ilerleyen zamanlarda kentimize yeni Güneş Tarlalarının kazandırılmasını hedeflemektedir” ifadeleri yer aldı.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com