“Erkek vuruyor, devlet koruyor!”

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle Çanakkale’de geçtiğimiz gün yürüyüş etkinliği düzenlendi. Pek kuruluş, dernek, sendika ve kadın emekçinin katıldığı yürüyüşün ardından Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Jale Yaman, günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. Yaman, konuşmasında “Mahkemesi kravat takan katile iyi hal indirimi uygular, iktidarı İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmez, polisi 6284’ü uygulamaz, bir diğeri bunlardan güç alıp sokakta kadın döver, tekmeler, öldürür! Erkek vuruyor, devlet koruyor!” şeklinde konuştu.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Pazar günü saat 13.00’da eski Salı Pazarı mevkiinde toplanan kadınlar, Cumhuriyet Meydanı’na dek yürüyüş etkinliği düzenledi. Etkinliğe sendika temsilcileri, aktivistler, dernek üyeleri ve çok sayıda kadın emekçi katıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan yürüyüş, 14.00 suları Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Burada ise gruplae adına konuşmayı, Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Jale Yaman yaptı.

“ADİL, EŞİT BİR YAŞAM İSTİYORUZ!”
Yapan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Mahkemesi kravat takan katile iyi hal indirimi uygular, iktidarı İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmez, polisi 6284’ü uygulamaz, bir diğeri bunlardan güç alıp sokakta kadın döver, tekmeler, öldürür. Erkek vuruyor, devlet koruyor!”

“Bizi baskı uygulayan, sömüren, şiddet dışında bir şey vadetmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı tarihimizden aldığımız gücümüzle mücadelemizi sürdürüyoruz çünkü adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesiyle kurulabileceğinin farkında olarak dünden bugüne her biri yaşamsal değerde olan haklı taleplerimizle bugün 8 Mart’ta, alanlarındayız.”

“DOĞA BENİM,ÜRETEN BENİM, EMEK BENİM, YAŞAM BENİM; BEN KADINIM!”
“Biz kadınlar doğum izinlerinin arttırılmasını, 8 Mart’ın kadınlar için ücretli izin günü sayılmasını,eşit işe eşit ücret verilmesini, iş yerinde şiddeti, ayrımcılığı, mobbingi önleyen düzenlemeler yapılmasını, kadınlara ve LGBTİ+lara yönelik her türlü şiddeti ve ayrımcılığı önleyici yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını, kadınlar için eşit ve özgür biçimde barış içinde bir arada yaşayabileceğimiz demokratik koşulların oluşturulmasını istiyoruz. Doğa benim, üreten benim, emek benim, yaşam benim, ben kadınım. Yaşasın örgütlü kadın mücadelesi yaşasın 8 Mart!”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com