Çanakkale için büyük adım

29 senelik bir proje olan, Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği’nin (ÇAKAB) Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) Projesi kapsamında tamamlanan Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi bugün açıldı. Çöp toplama alanından sızan suların arıtılacağı tesisten, ilk 3 yıl içerisinde 90 Milyon, proje boyunca 400 Milyon TL’nin üzerinde yatırım yapılacak.

Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği’nin (ÇAKAB) Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) Projesi kapsamında tamamlanan Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi, dün Kemel Köyü, Döllüktepe mevkiinde, saat 13.00’te açıldı. Gerçekleşen açılışa, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Umurbey Belediye Başkanı Dr. Erdal Doğan, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, İl Genel Meclisi Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri ile SUEZ ALTAŞ firması yetkilileri katıldı.

“Tam kapsamlı bir proje”
Açılışta konuşan SUEZ Genel Müdürü Metin Suadiyeli, “Çöp toplamadan, taşımaya, bertarafa, ayrıştırmaya kadar tam kapsamlı bir proje. Bu tesis, şu anda Avrupa’da kullanılan bütün teknolojilerin sadece yakma hariç, hepsinin yapıldığı bir yer olacak. Projemiz, 29 senelik bir proje. 2 sene inşaat yapıp sonra gidip bırakılacak bir şey değil. Bir yatırımcı olarak bizim için çok önemli. Projenin ilk 3 senesinde 90 milyon civarında yatırım ve proje boyunca 400 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

“300 belediye içerisinde 16’ya girdik
Başkan Gökhan ise açılışta yaptığı konuşmada, “Bu proje ile ilgili de belediyeleri bilgilendirdiler ve biz de başvuruda bulunduk. Aşağı yukarı 300 belediye müracaat etti. 300 belediyenin içerisinde biz ilk 16’ya girdik. Bu alan eski bir maden ocağıydı ve terk edilmişti. Burayı tahsis aldık ve faaliyetlere başladık. Bu noktada hepimiz bu işin acemisiydik. Çok yoğun bir çalışma yaptık ve bu seviyeye getirdik. Burada 3 ayrı bölümümüz var. Bir tanesi büyük oranda doldu. Yeni firmamız, kapasiteyi arttırmak için tabi ki de çalışmalarına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com