Mevsimlik tarım işçilerine Çözüm modeli

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme (SOGEP) programı kapsamında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteği ile Mevsimlik Tarım İşçileri sorunlarına çözüm olacak bir proje hayata geçiyor. Geçtiğimiz gün, “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Konaklama ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi” isimli proje için imza töreni gerçekleştirildi.

2019 SOGEP programı kapsamında Çanakkale İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından sunulan desteklenmeye hak kazanan “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Konaklama ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi” isimli proje için imza töreni gerçekleştirildi.

İmza törenine, Vali Orhan Tavlı, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, GMKA Genel Sekreter V. Abdullah Güç, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Biga İlçe Tarım Müdürü Vasfi Karaca, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü proje ekibi ve GMKA uzmanları da katıldılar.

Proje kapsamında Gümüşçay beldesinde çadırlarda sağlıksız koşullarda kalan mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla; içerisinde banyo, tuvalet, mutfak olan, 200 kişin kalabileceği prefabrik konutların yanı sıra; sağlık odası, çocuk odası, çok amaçlı salon bulunan sosyal tesis ihtiyaç olduğunda kullanılacak; çadır alanı, ortak duş, tuvalet, çeşme çocuk parkı olan bir yaşam alanı oluşturması planlanıyor.

Çanakkale’de hayata geçecek olan “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Konaklama ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi” projesi Türkiye’de emsal teşkil etmesi bekleniyor. Tarladan soframıza yüzlerce çeşit mahsülün ulaşmasında büyük emek ve özveri ile çalışan mevsimlik tarım işçilerinin konaklama şartları ve sosyal sorunları ülkemizin kırsal hayatında önemli bir sorun alanı olarak yer ettiği biliniyor. Proje bu amaçla çok zor şartlar altında, sağlıksız koşullarda barınma ve günlük ihtiyaçlarını karşılamak isteyen tarım işçileri için gerçekleşiyor. Proje kapsamında emektar tarım işçileri ve aileleri için oluşturulacak yaşam alanı sayesinde Türkiye’de aynı sorunlardan etkilenen diğer tarım işçilerinin olanaklarının iyileştirilmesi için örnek bir proje olacak.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com