“Eşitlik anlayışını topluma yaymalıyız”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Kadın STK’ları temsilcileri Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Gökhan, “Şu anda maalesef erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Bunun eşitlenmesi gerektiğine ve kadınların da sosyal, kültürel ve ekonomik hayata eşit anlamda katılması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlayışı tüm topluma yaymak zorundayız” dedi.

Konuklarını Belediye Meclis Salonunda ağırlayan Başkan Gökhan, ziyaret nedeni ile duyduğu memnuniyeti dile getirirken, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Ziyarette ilk olarak söz alan Çanakkale Kent Konseyi kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile Belediye Başkanımızı ziyarete geldik. Tüm etkinliklerimizde bizi desteklemeniz, dertlerimizi dinlemeniz nedeni ile size teşekkür ediyoruz. Ülkemizin çeşitli kentlerinden davetler alıyoruz. Bizler ile deneyim paylaşımda bulunmak istiyorlar. Bu konuda Çanakkale’nin özgür kadınları olarak ülkemize de örnek oluyoruz. Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için de tekrar teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

“Kadınlarımız Barışın Kenti Anlayışını Sahiplendi”
Ziyarette konuşan Başkan Gökhan ise; “Bu kent özgürlüklerin ve barışın kenti. Bu anlayış bu kentte artık yerleşti. Özellikle kadınlarımız bu anlayışı sahiplendiler. Kadınların bu kentte yaşamsal anlamda ve her türlü etkinliği yapabilme fırsatı bulabilmeleri, onları daha da özgürlüklerine sahip çıkma noktasına getiriyor. Bu anlayışın çoğalarak da devam etmesini diliyorum. Böyle olduğu zaman bu kentte huzur olur. Kent Konseyi Kadın Meclisimiz barışın ve özgürlüğün kenti anlayışını geliştirmek ve yaygınlaştırmak için çok önemli işler yaptı ve yapmaya da devam ediyor” dedi.

Kadın ve erkeğin eşitliği konusunda tüm toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Başkan Gökhan; “8 Mart Dünya Kadınlar Günün kutluyoruz ama bu günü kutlamanın ötesinde bütün toplumumuzun kadın ve erkek eşitliği, kadınların özgürlüğü konusunda bilinçlenmemiz lazım. Kadına yönelik şiddete, tacize ve mobige büyük cezalar verilmeli. Şu anda maalesef erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Bunun eşitlenmesi gerektiğine ve kadınların da sosyal, kültürel ve ekonomik hayata eşit anlamda katılması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlayışı tüm topluma yaymak zorundayız” dedi.

“Kadınların Eğitimi Çok Önemli”
Kadınların fırsat verilmesi durumunda çok büyük başarılara imza attığını ifade eden Başkan Gökhan; “Ülkemizde sanat, spor ve bilim gibi birçok alanda başarılı birçok kadınımız var. Özellikle akademik anlamda da çok başarılı kadınlarımızın olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile kadınlarımızı daha fazla teşvik etmek de bizim görevimiz. Özellikle de STK’larımızın destekleri bu konuda çok önemli. Belediye olarak ya da kişisel olarak eğitim bursu verirken, kız çocuklarımıza önem veriyorum. Çünkü onların eğitimleri çok önemli. Onlar çağdaş bir anlayış ile yetişirse, çocuklarına da aynı anlayışı aşılayacaklardır” ifadelerini kullandı.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com