CHP’li Erkek’ten göçmen sorunu çıkışı: “Kapıları en başta açık tutacaktınız!”

CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, mültecilerin Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışmaları esnasında yaşanan dramlara dikkat çekerek “Niçin en başta kapıları kapattık? bunu sormak lazım? Gittiler, Avrupa Birliği ile kirli bir pazarlık yaptılar ve Türkiye, para karşılığı sınır kapılarını kapattı. Şimdi de açıyorlar. Kapıları en başta açık tutacaktınız!” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenleri durdurmama kararının yankıları sürüyor. Kendi ülkelerinden kaçarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenler, 28 Şubat’tan bu yana kolluk kuvvetlerince engellenmiyor. Yasa dışı göç dalgasında yaşanan bu gelişmenin ardından ise ortaya çıkan insanlık dramı, tüm vicdanları zedeliyor. CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, dün konuk olduğu HALK TV canlı yayınında konuyla ilgili sitemlerini dile getirdi. Erkek, şimdiye kadar kapıların zaten hiç kapatılmamış olması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“ŞİMDİ KAPILARI AÇIYORLAR, O ZAMAN EN BAŞTA NİYE KAPATTILAR?”
“Göç hakkı, temel bir insan hakkı olarak kabul ediliyor dünyada. Eğer insanların hayatı tehlikedeyse, bulunduğu yerden göç edebilirler. Bu bir haktır. Bizler de 2011’den beri Suriye’deyiz ve çok uzun yıllardır göçmen/sığınmacı sorunu ile karşı karşıyayoz. Çünkü gittiler Avrupa Birliği ile kirli bir pazarlık yaptılar ve Türkiye para karşlığında kapıları kapattı. En baştan itibaren açık tuttacaktınız o kapıları. Göçmenler, siyasetinizin bir oyuncağı değil, onlar insan. Ciddi bir insanlık dramına sebebiyet verdiniz. Ayvacık’ta da bu sorunlar yaşanıyor, bir anne ve iki çocuğunun cesedi vurdu sahile. Bu mu politika? Çocukları görüyorsunuz, durumu görüyorsun!”

“Tabii bu durumda bütün dünyanın sorumlıuluğu var. Çünkü dünya göçmenleri paylaşmayı reddediyor. 300 milyon insan var dünyada sığınmacı, göçmen durumunda. Midilli’de o mülteci kampında olumsuz durumlarda insanlar yaşamını sürdüroyor. Yani milyonlarca insan var sonuç olarak ortada, bu yükü tek başına kaldırabilir mi Türkiye? O kapıları zaten hiç kapatmamız gerekiyordu.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com