Maden İşçilerinin Zaferi!

Yenice’de işletilen Nesko Maden A.Ş’ye ait yeraltı madeninde geçen hafta bugün başlayan ve ilk olarak gazeteniz GÜNDEM’in kamuoyuna duyurduğu grev, maden işçilerinin zaferi ile son buldu.

26 Şubat Çarşamba Günü, Yenice’nin Karaköy köyünde işletilen madende 40 işçinin yerin 140 metre altında kendilerini kilitleyerek, 40 kadar işçinin de yer üstünde madendeki iş arkadaşlarına destek vererek başlattığı eylem, bugüne kadar artarak devam etti. Aylardır maaşlarını alamayan işçiler, tazminatsız işten çıkarılmaya çalışılınca işveren Yıldızlar Holding’e ait Nesko Maden A.Ş’ye baş kaldırmış ve hak mücadelesine başlamıştı.

GREVE İLK DESTEK CHP’Lİ ERKEK’TEN
İlk olarak ertesi sabah CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, destek amacıyla geldiği grev alanında işçilerle görüşmüş hak mücadelesinde yanlarında olduklarını belirtmişti. Sonrasında, göreve yeni seçilen CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural da Yenice ilçe örgütü ve STK’lar ile birlikte bazıları kendi köylüleri de olan işçilerin yanında yer alırken, ilerleyen süreçte de desteğini esirgemedi.

DİSK GENEL BAŞKANI DA GREV ALANINA GELDİ
Dün son olarak DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da sendikaya üye oldukları gerekçesiyle mobbing yiyen, haklarını alamadan işten çıkarılmaya çalışılan işçilere destek olmak için maden alanına geldi. CHP örgütünün de yanlarında yer aldığı sendikanın Genel Başkanı Çerkezoğlu, burada yaptığı açıklamada dayanışma çağrısı yaptı.

YETKİLİLER İŞÇİLERİN SESİNİ DUYDU
İşçilerin hak mücadelesi ulusal boyuta taşındıktan sonra devlet yetkilileri de devreye girdi. İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun özellikle konu ile ilgilenilmesini istediği öğrenilirken, işçileri önce Yenice Kaymakamı Ahmet Başer’in ardından ise Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ziyaret etti.

Bir haftalık grevin neticesinde Nesko Maden şirketi tarafından maaşları yatırılan işçilere, devlet yetkilileri tarafından şirketin tazminatlar vereceği sözü verilince, dün itibariyle eylem sona erdi. Hak mücadelesini kısmen kazanan işçiler, seslerinin duyulmasından mutlu olduklarını ifade ederken kalan maaşlarını ve tazminatlarını da en kısa sürede alacakları sözü ile kendilerini kilitledikleri madenden ayrıldı.

İŞÇİLER HAKLARINI ALABİLECEK Mİ?
Nesko Maden A.Ş. tarafından dün yapılan bilgilendirmede; işçilerin maaşlarının yatırıldığı, tüm haklarının da verileceği bilgisine yer verildi.

İşçiler ve hak mücadelesinde işçilerin yanlarında yer alan vatandaşlar, şimdi sözlerin tutulup tutulmayacağını merakla bekliyor.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com