Çan Termik için durdurma kararı!

Geçtiğimiz aylarda meclisten geçen ‘Termik Yasası’nın ardından Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Çan 18 Mart Termik Santrali’ine denetimlerini hızlandırmıştı. Ocak ayında konuyla ilgili gazetemize konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ise “Yeni yapılan sistem için desülfürizasyon ünitesi isteniyor. O da ihaleye girdi ve şu an inşaat halinde. Bir buçuk aya o ünite de eklenecek” ifadelerini kullanmıştı. Ve nihayetinde beklenen oldu. Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, “18 Mart Çan Termik Santrali’nin desülfürizasyon tesisinin kurulacak olması sebebiyle santralin 1. ve 2. ünitesinde elektrik üretimi durdurulmuştur” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edilerek TBMM’ye gönderilen ‘Termik Yasası’, 2019’un Aralık ayında Meclis’te yeniden oylandı. Kanun, Meclis’teki oylamanın ardından yeniden Cumhurbaşkanı’na sunularak yasalaştı. Buna göre yasa kapsamındaki 13 termik santral, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren mevzuata uygun işlemleri gerçekleştirmezse ceza uygulanacak ya da tamamen kapatılacaktı.

Söz konusu kanunun ardından Çanakkale’de de tüm dikkatler yasa kapsamındaki 18 Mart Termik Santrali’ne çevrilmişti. Ocak ayında konuyla ilgili gazetemize konuşan Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, net beyanlarda bulunmuş, termiklere denetimlerin devam ettiğini ve mevzuata aykırı durumlarda yaptırım uygulanacağını ifade ederek şöyle demişti:

MÜDÜR BOLAT, “BİR BUÇUK AYA KADARÜNİTE EKLENECEK” DEMİŞTİ
“Çanakkale’de toplam 5 termik santral var. Ama daha önce belirttiğimiz gibi bu santrallerden sadece 18 Mart  Termik Santrali 6446 sayılı Kanun kapsamında kalmakta. Termik santrallere yönelik de denetimlerimiz sürüyor. 18 Mart Termik Santrali için konuşursak, santralin sürekli ölçüm sistemi, elektrostatik filtre, kül depolama geçici faaliyet belgesi, çevre izni var. Mevcut durumda sürekli ölçüm cihazıyla bacasını her an kontrol etmekteyiz. Ve santralin şu an belirlenen standart değerlerin altında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yeni yapılan sistem için desülfürizasyon ünitesi isteniyor. O da ihaleye girdi ve şu an inşaat halinde. Bir buçuk aya o ünite de eklenecek.”

Bolat’ın açıklamasının ardından geçen 2 ayı aşkın zamanın üstünden beklenen gelişme gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafındnan yapılan açıklamada, “Çanakkale İli, Çan İlçesinde Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen 18 Mart Çan Termik Santralinin Bacagazı Desülfürizasyon (BGD) Tesisinin Kurulması projesi kapsamında; santralin 1. ve 2. Ünitesinde elektrik üretimi durdurulmuştur” denildi.

Bacagazı Desülfürizasyon Sisteminin devreye 29 Mayıs 2020 tarihinde girmesinin planlandığı da ifade edilerek, tüm işlemler tamamlanana dek santralin 1. ve 2. ünitesinde elektrik üretimi yapılmayacağı ifade edildi.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com