Nesko Maden’den Dikkat Çeken Açıklama

Yenice Karaköy köyünde Nesko Maden A.Ş’ye ait maden ocağında, geçtiğimiz hafta işçiler tarafından maaşlarını ve haklarını alamadıkları gerekçesiyle eylem başlatılmıştı. Maden şirketi tarafından bugün konu ile ilgili yazılı açıklama yapılırken, işçilerle çalışmaya devam etmek istedikleri ve çıkmak isteyenin de tüm yasal haklarını verecekleri vurgulandı.

İki aydır alamadıkları maaşları ile işten çıkarıldıktan sonra tazminatlarını almak isteyen işçiler, maden şirketine kendilerini kapatmak suretiyle eyleme başlamıştı. Maden şirketinden bugün konu ile ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale ili Yenice ilçesinde bulunan Nesko Maden A.Ş.’ye ait Yeraltı Maden ocağında yaşanan gelişmeler ile ilgili gerek yerel gerekse ulusal basında gerçeği yansıtmayan birçok haber gündeme getirilmektedir.

İşletmemizin patlayıcı kullanım izin belgesi 25.11.2019 tarihinde iptal edilmiş, neticesinde ise ocak üretim faaliyetlerine uzun bir süre ara vermek zorunda kalmıştır. Yetişmiş nitelikli personelimizi kaybetmemek ve çalışma barışının bozulmaması adına tüm çalışanlarımız 25.11.2019 tarihinden itibaren ücretli idari izne gönderilip ücret tahakkukları gerçekleştirilmiştir.

“OCAK 2020 MAAŞLARI BUGÜN İTİBARİYLE YATIRILDI”

Çalışılmayan yaklaşık üç aylık dönemde personel örgütlendirilerek DİSK’e bağlı DEV-MADEN SEN’ sendikasına üye olmuş ve sendikalaşma sürecine başlamışlardır. Söz konusu sendika ile sorun yaşanmaması adına da personelin çalışmadıkları dönemler dahil olmak üzere tüm ücret alacakları ödenmiş, bugün itibariyle mevcut personelin Ocak-2020 maaşları da hesaplarına  yatırılarak işçilere karşı herhangi bir ücret-maaş borcumuz bulunmamaktadır.

Bu süreçte gerek ülke barajımı gerekse işletme çoğunluğunu elde edemeyen ve yetki belgesini alamayan DEV-MADEN SEN sendikasının yönlendirmesiyle işçilerin talepleri artarda gelmeye başlamış, çalışmadığı için zaten ekonomik olarak zor durumda olan işletmemiz söz konusu talepleri karşılayamaz hale gelmiştir.

Talepleri karşılanamayan yaklaşık 40 işçimiz yine söz konusu sendikanın yönlendirmesiyle talepleri yerine getirilinceye kadar yeraltına inme ve oradan çıkmama kararı almışlarıdır.

Burada basında yansıtıldığı gibi yeraltında olan personelin ‘iletişiminin kesildiği, yemek verilmediği, ücretlerinin ödenmediği’ gibi haberler gerçeği yansıtmamakta ve durum ile ilgili kamuoyunda şirketimiz aleyhinde olumsuz algı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

 “ŞU ANA KADAR HERHANGİ BİR ÇÖZÜME ULAŞILAMAMIŞTIR”

Eylem başladığı günden itibaren Çanakkale Valimiz Sn. Orhan TAVLI, Yenice Kaymakamımız Sn. Ahmet BAŞER, İl Alay Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz, İlçe Jandarma Komutanımız, siyasi parti temsilcileri ve çözüme katkı sağlayacak tüm tarafların ocaktaki işçilerle iletişim kurması sağlanmış ve uzlaşı için çaba gösterilmiştir. Ancak şu ana kadar herhangi bir çözüme ulaşılamamıştır.

26.02.2020 Çarşamba günü saat 15:00’dan bugüne kadar yerin yaklaşık 140 metre altında olan işçilerimiz, gerek iş sağlığı ve güvenlik tedbirlerinin alınamaması gerekse ilgili denetimlerin yapılamaması nedeniyle tehlikeli bir hal almaya başladığını ve bundan da şirketimizin sorumlu tutulamayacağını kamuoyuna bildiririz.

 “İŞÇİLERİMİZLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEK İSTEMEKTEYİZ”

Bizler bu süreçte işçimiz ile görüşüp çalışmaya devam etmek istemekteyiz. Şayet çalışan personelin çıkışını istemesi durumunda ise tüm yasal haklarını taksitler halinde ödeyeceğimizi de bilmelerini isteriz.

Burada yapılmak istenen yeterli çoğunluğu sağlayamayan DEV-MADEN SEN sendikası ile çeşitli örgütlerin bizler üzerinden ülke gündemine gelmek, hükümetimizi yıpratmaya çalışmalarından ibarettir.

Bu nedenle, bu süreçte işletmeyi zarara uğratan tüm şahıs ve kuruluşlara tazminat davası açacağımızı hakkımızı hukuk önünde arayacağımızı, bu süreçteki zararımızı talep edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com