Kapılar Açıldı Suriyeliler Kaldı

Türkiye’nin sınır kapılarını göçmenlere açmasının ardından batı illerinde göçmen hareketliliği bir hayli arttı. Midilli’ye geçmek için Ayvacık’a akın eden göçmenler arasında Afganlar, Iraklılar ve İranlılar gözlendi. Suriyelilerin Midilli’ye geçmek için kıyıları tercih etmedikleri gözlenirken, Ayvacık-Midilli hattında 2 gündür hareketli dakikalar yaşanıyor. Tekneler birbiri ardına göçmenleri Midilli’ye taşırlarken, Ayvacık yaşanan insanlık dramının tam ortasında kaldı… Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapıların mültecilere açılması ile ilgili, “Kapıları kapatmayacağız, bu böyle devam edecek” dedi.

Suriye’nin İdlib bölgesinden gelen şehit haberleri üzerine Türkiye göçmenlere sınır kapılarını açmıştı. Sınır kapılarının açılması üzerine Edirne’de, İzmir’in ilçelerinde ve Çanakkale’de göçmen hareketliliği arttı. Avrupa’ya gitmek için kapılardan geçemeyen göçmenler rotayı Ayvacık’a çevirdiler. Ayvacık 48 saattir, göçmenlerin merkez üssü haline geldi.

“Suriyeliler kaldı”
2019 yılında Çanakkale’de düzensiz göçmenlere yönelik yapılan operasyonlarda 33 bin göçmen yakalanmıştı. 33 bin göçmende 32 bininin Afgan uyruklu olduğunu geçtiğimiz aylarda kaleme almıştık. Sınır kapılarının açılması üzerine Ayvacık’taki göçmen hareketliliğinde başı çeken Afganlar oldu. Bölgede teknelerle karşı kıyıya geçmeye çalışan mülteciler arasında Afganların yanı sıra, Irak ve İran uyruklularda gözlendi. Suriyeliler sınır kapılarının açılmasının ardından, Avrupa’ya geçme girişiminde bulunmadılar…

“Tarihi anlar yaşandı”
Ayvacık’ın ilçelerinde geçtiğimiz gün hareketli dakikalar yaşandı. Göçmenler sabah saatlerinden itibaren buldukları teknelerle, ilçenin koylarından denize açıldılar. Türk ve Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin hiçbir şekilde müdahale etmedikleri göçmenler gün boyunca Midilli’ye kazasız bir şekilde ulaştılar. Uluslararası haber ajansları, Midilli’ye ayak basan mültecilerin fotoğraflarını dünya kamuoyuna duyurdu… Göçmen krizi sürecinde, mültecileri Türk karasularına çeken, botlarını delen Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin Türkiye’nin kararından sonra teknelere dokunmaması ortaya tarihi görüntüler çıkarttı.

“Tekneler zincirlerle kilitlendi”
Öte yandan yaşanan gelişmeler karşısında Ayvacıklılar tedirgin olduklarını belirtirlerken, en önemli sorun teknelerin güvenliği oldu. Bölgede yaşayan vatandaşlar tekneleri çalınmasın diye, geceyi nöbette geçirirlerken, kendilerince güvenlik önlemleri geliştirdiler. Teknelerini kalın zincirlerle kilitleyen ilçe sakinleri yaşanan durumun bir an önce stabil hale gelmesi gerektiğini dile getirdiler.

Erdoğan; “Kapıları bundan sonra kapatmayacağız!”
Cumartesi günü kapıların göçmenlere açılması ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz dün ne yaptık? Kapıları açtık, bu sabah itibariyle sınırı geçenler 18 bin oldu. Bugün herhalde 25 bin 30 bini bulur” derken, “Biz bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız ve bu devam edecek” ifadelerinde bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com