“İdlib’ten geri adım atılmayacak!”

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan, İdlib’te şehit olan askerlerin ardından gösterilen tepkilere “Türkiye bölgedeki haklarını korumak, milli güvenliğini temin etmek için ne İdlib’den ne de Mavi Vatan’dan tek bir adım geri atacaktır” şeklinde cevap verdi.

İdlib’te şehit olan askerlerin ardından Türkiye’nin bölgeden çekilmesini isteyenlere sert tepki veren AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan,şu ifadelere yer verdi:

“Orada ne işimiz var?”diyen bir lider en son 2015’te Suriye iç savaşının terör örgütleri için bir fırsata dönüşmesi ile Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari, Cizre gibi birçok yerde hendekler kazıldığını, silah yığınakları hazırlanarak özerklik ilanları yapıldığını unutmuş olamaz. Güneydoğu ülkemizden fiilen koparılmak istenmiş, verilen mücadele ile bu girişim bastırılmış, bölgede huzur sağlanmıştır.Bu mücadele başarıya ulaştıktan sonra bu kez Suriye/kuzey sınırında PKK/YPG bir devlet alanı oluşturulmuş, sınır şehirlerimiz roket saldırılarına maruz kalmıştır. Türkiye bu süreçte kararlı bir şekilde Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatları ile güney sınırlarımızda kurulmak istenen taşeron bir terör devleti planlarını uluslararası oyunlara rağmen bozmuş, sınır güvenliğini ve toprak bütünlüğünü güvence altına almıştır. Unutulmamalıdır ki, bugün İdlib’den geri adım atılması, sınır güvenliğimizden, toprak bütünlüğümüzden, şehirlerimizde oluşturulmak istenen hendeklerden ve özerklik ilanları ile mücadelemizden geri adım atılması anlamına gelecektir. Bunu bir siyasi liderin bilmemesi düşünülemez. Ayrıca, bölgede 4 milyon insanın sıkışması, büyük bir sivil katliamının ve mülteci akınının da önünün açılması söz konusudur. Türkiye’nin hem Suriye’de hem de Doğu Akdeniz’de haklarını korumak için verdiği mücadele; siyasi bir mücadele değil, tarihi milli bir mücadeledir.”

“Buralardan geri adım atılması, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ve önümüzdeki 100 yıllık kaderimizi belirleyecek haklarından vazgeçmesi de demektir. Türkiye bölgedeki haklarını korumak, milli güvenliğini temin etmek için ne İdlib’den ne de Mavi Vatan’dan tek bir adım geri atacaktır. Medyada ulusal yas ilan edilmesi tartışılmaktadır. Türkiye’ye karşı yapılan bir saldırıda, yas ilan edilmesi değil kararlı bir duruş ve devletimizin ezici gücünün gösterilmesi gerekmektedir. Türkiye bu kalleş saldırıya en ağır şekilde cevap vermektedir. Allah milletimizi korusun.”

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com