Şafak: 1919!

Çanakkale Zaferimizin 105 .Yıldönümü’nde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Milli Mücadele yıllarında anmak ve anlamak icin hayata geçirilen “Şafak: 1919” tiyatro oyunu, Mart ayında ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda sahne alacak.

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonunda Sivas Devlet Tiyatrosu “Şafak: 1919” adlı tiyatro oyunu, Mart ayında Çanakkale’ye geliyor. Çanakkale Zaferimizin 105 .Yıldönümü’nde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Milli Mücadele yıllarında anmak ve anlamak icin hayata geçirilen oyun, ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda sahne alacak. Biletler ise İskele Meydanı’ndaki Turizm Danışma Ofisi’nde satışa çıktı bile. 17 Mart Salıi 18 Mart Çarşamba ve 19 Mart Perşembe günleri, üç gün art arda akşam saat 20.00’da oynanacak olan tiyatro oyununda bilet fiyatları da tam bilet için 9 TL, öğrenci için 6 TL olarak açıklandı.

OYUNUN KONUSU

Samet Sünbül, Serkan Yanar, İsmail Tütüncü, M. İnanç Keteci, K. Emin Taşcıoğlu, Canan Koyuncu, Kardelen Fatma Göktaş, Nilhan Nimet Öğütçen, Hülya Keli, Özge Tepe, Turgut Yalçın, Şafak Öztürk, Semiha Gürlevük, İsmail Öztürk, Nihal Kuruçay, Gizem Yılmaz, Zekican Evsen, Melih Aslan, Sinan Caner Susuz, Zeliha Ece Ubuz ve Burcu Baytekin’in oyuncu kadrosunu oluşturduğu oyunun konusu ise şöyle:

Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı ardından, Çanakkale Savaşı ve Zaferi ile işgal devletleri aldıkları yenilgiyi içine sindiremezler. Özellikle İngilizler bir bir yurdumuzu işgal ederek, bağımsızlıklarını ilan ederler. Bu noktada, bir milletin kurtuluşu ve bağımsızlığı için Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bir milli mücadele ruhu yaratırlar. Bunun için ilk durak Samsun’dur ve başlangıç noktası olan Samsun’dan, son kongre olan Sivas Kongresi’yle noktalanan süreci anlatır 1919: Şafak.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com