“Bir diktatörlüğün sandık ile değişebileceğini gösterdik!”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Olağan Kongresi’nde Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, divan başkanlığını yürüttü. Açılış konuşmasını yaparak 31 Mart seçimlerine değinen Torun’un ardından konuşma yapan partililer, CHP’nin iktidara yürüdüğü vurgusunda bulundu.

 CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun; “Tek adam yönetiminin her türlü dayatmasına rağmen 31 Mart’ta ve 23 Haziran’da bir sonuç aldık ve bu başarının arkasında olan yine sizlersiniz. Hep birlikte olsak, beraber yürüdük, davamıza inandık ve başardık. İstanbul bizim için bir laboratuar oldu aslında… 23 Haziran’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen bütün partililerimizi, İYİ Parti ve Demokrat Parti’liler ile birlikte olduk ve ilk defa dünya tarihinde bir tek adam rejiminin, bir diktatörlüğün sandık yolu ile seçimle değişebileceğini gösterdik. Bunu siz başardınız. Demokrasimize sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk bir ümmetten devlet çıkardı. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları saraydan aldığı yetkiyi halka verdi. Ama geçen süreç içerisinde biz maalesef yenildik ve halktaki yetkiyi saraya devrettik. Şimdi Cumhuriyeti kuran parti olarak bize düşen görev, Cumhuriyeti ve demokrasiyi kurtaran parti olmak zorundayız ve bunu da hep birlikte başarmak zorundayız. Bunun için yeterli ekibimiz, donanımımız var. Ama şunu bileceğiz ki artık Cumhurbaşkanı sisteminde Millet ittifakını geliştirerek, güçlendirerek yolumuza devam etmek zorundayız. Bu genel seçim hepimiz için önemli bir süreç oldu. Bugün Türkiye Nüfusunun %50.8’i Cumhuriyet Halk Parti’li Belediyeler tarafından yönetiliyor. Ekonominin yaklaşık %60’ı Cumhuriyet Halk Partisi’nin olduğu yerde gerçekleşiyor. Bugün Turizmin %97’si Cumhuriyet Halk Partisi’nin olduğu yerde… Demek ki gücümüz var. Önemli bir mevziiyi kazandık. Bunun için de yapacağımız iş, önümüzde yapılacak ilk genel seçimlerde de  iktidara gelmek ve ülkemizin temel sorunlarını çözmek…“ diye konuştu.

“İKTİDAR KURULTAYINA HAZIRLANIYORUZ”

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek;

“Hiç kimsenin endişesi olmasın Demokrasiyi hep birlikte tesis edeceğiz. Bu tarihi topraklarda Adalet kurultayımızı gerçekleştirdik. Bu kurultay bizim büyük gururumuzdu. Ardından ittifaklar geliyor. İttifaklar çok önemliydi. Çünkü Türkiye’nin bugün verdiği mücadele bir ideoloji mücadelesi, sağ-sol mücadelesi değil, bir demokrasi mücadelesi veriyoruz hep birlikte. Liberal demokrat, muhafazakar demokrat, liberal demokrat, Ülkücü demokrat  olabilirsiniz. Ama buradaki sihirli kelime demokrasi. Biz de demokrasiye inanan ittifakları kurduk. Önümüzdeki dönemlerde de bu ittifakları canlı tutacağız. Memleketin her köşesinde bu ittifakları büyüteceğiz. Çünkü 31 Mart’taki başarı böyle geldi. Arkasında 23 Haziran’da 14 binlik fark 800 bine çıkınca umutlarımız tekrar yeşerdi. Büyük bir şamar geldi tek adam rejimine o gün hepimiz İstanbul’daydık. İşte bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Şimdi 28-29 Mart İktidar Kurultayına hazırlanıyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi umut oldu, çözüm oldu artık. Arzumuz hiçbir zaman olmadığı kadar iyi durumda ve yüksek.”

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; “Arttırdığımız belediyelerimiz ile birlikte İlçelerdeki çalışmalarımızla Partimize çok önemli bir oy artışı potansiyeline sahibiz. Belediye Başkanlarımız bulundukları yerlerde Partimizin oyunu arttırmak için ellerinden geleni yapacaklar. İl Genel Meclisi Üyelerimiz Köylerde partimiz iktidar olursa neleri başarabileceğinin çalışmalarını yapacaklar. Bu da halkımızın bizi görmesi açısından çok önemli… Tabii yine en büyük görev İlçe Başkanlarımız, Kadın Kolu, Gençlik kolu ve siz örgütümüze düşüyor. Bu bakımdan sizleri tarihi bir görev bekliyor. Bu tarihi görevde şunu bilin ki asla yalnız olmayacaksınız. Çünkü bu görev partimizi iktidara götürme görevidir.  Eğer birlik ve beraber olursak bu amacımıza ulaşacağız. Tarihi bir göreve başlarken kavga etme gibi bir lüksümüz yok. Çanakkale Ruhunu da Mustafa Kemal Atatürk’ün tutkusuyla göz bebeğimiz Cumhuriyet’imizin 100. yılında hak ettiği yere taşıyarak bu ülkeye demokrasi ve adaleti yeniden getireceğiz.”

İl başkanı ve il başkan adayı İsmet Güneşhan;

“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu elinde Adalet yazan bir pankart, dilinde ‘Hak, Hukuk, Adalet’ sloganı onun önderliğinde gerçekleştirdiğimiz yürüyüşe Adalet yürüyüşü dedik. Bu müstesna Topraklarda, Gelibolu ve Eceabat İlçelerinde gerçekleştirdiğimiz ve Çanakkale İl Örgütü olarak ev sahipliği yaptığımız Adalet Kurultayımız da gururumuz oldu. İşte o yürüyüş bugün devam ediyor ve iktidara kadar devam edecek. Bu topraklara demokrasiyi, özgürlüğü ve adaleti getirene kadar çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Çünkü biz kuruluş ve kurtuluşun partisiyiz. Biz gözlerinde bağımsızlık ve özgürlüğü olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz. Türkiye iktidar elinde 17 yıldır her alanda geriletiliyor. Ekonomi çökmüş. Hatırlayın ülkemizde yazar kasa fırlatıldığında kıyamet kopmuştu. Şimdi her gün bir intihar haberi ile sarsılıyoruz. Türkiye artık yönetilmiyor, savruluyor. Artık Adalet hayal olmuş, yargıya kimse güvenmiyor. Vatandaşlarımız artık adaletin tecelli edeceğine, hukukun üstünlüğüne inanmıyor. Tek adam oturduğu sarayında her şeyi belirlemeye çalışıyor ve Saray adaletsizlik dağıtıyor. Meclis yok sayılarak millet egemenliği değil ‘Şahsım’ diyor birisi. Dış politika Allaha emanet, eğitim, sağlık, tarım başta olmak üzere kötüye gitmediğimiz tek bir alan yok.

31 Mart ve 23 Haziran seçimleri bize gösterdi ki yolcudur Abbas bağlasan durmaz. Artık İktidara güle güle demenin zamanı geldi. Ama kolay olmaz. İhtiyacımız olan şey daha çok çalışmak. İki yıllık görev sürecinde önemli çalışmalara imza attık. İlçe örgütlerimizle, yerel yönetimlerimiz ve Genel Merkezimiz ile uyum içerisinde çalıştık. Demokrasi mücadelesini Yürüttüğümüz tüm siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarımızla dayanışma içerisinde olduk. Birlik olarak örgütlerimizle daha önceki seçimlerde yapılmayan başarılara imza attık. Yaptığımız ön seçim çalışmaları ile seçilen İl Genel Meclisi üyelerimiz mecliste birinci parti oldu.  Bugün İl Genel Meclisi üyelerimiz ilçelerde önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Artık kırsalda da gücümüz artıyor. AKP eriyor biz büyüyoruz. İl Genel Meclisimiz ve Belediye Meclisi üyelerimizi arttırdık. İnanıyorum ki önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde birlik ve beraberlik içerisinde çok daha büyük başarılara ulaşacağız.”

 İl başkan adayı Metin Ümit Ural;

“Ülkemiz gerçekten çok zor günlerden geçiyor. Siyasetin kirlendiği, Ekonominin battığı, Adaletin katledildiği, İşsizliğin insanımızı intiharlara sürüklediği, Eğitim sisteminin tamamen çöktüğü bir dönem yaşıyoruz. Dış ilişkilerimizde ise, altından kalkılamaz yanlışların yapıldığı, Ülke olarak nereye savrulduğumuzun belli olmadığı bir dönemi yaşamaktayız. Her gün gelen şehit cenazeleri ile yüreklerimiz dağlanıyor, annelerin gözyaşlarına yeni gözyaşları ekleniyor. Emperyalizmim kan gölüne çevirdiği Ortadoğu bataklığında yeni canlar vermek istemiyoruz. Bu nedenle SAVAŞA HAYIR diyoruz.

Ülkemizde yaşanan çok zor koşullar altında Kongreler sürecini gerçekleştiriyoruz. Bu süreç partimizi iktidara taşıyacak kadroların oluşum sürecidir. Farklılıklarımız zenginliğimiz olacaktır. Bundan korkmamalıyız, önemli olan bu süreci doğru yaşıyor olmamızdır. Bizler dünya siyasi tarihine geçen Adalet yürüyüşünde tırnakları dökülen Genel Başkanımız Sn.Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde Hak, Hukuk Adalet ve Özgürlükler mücadelesi veren yol arkadaşlarıyız. Halkımız bizden iktidar bekliyor, iktidara giden yol mücadeleden, dokunmaktan, kucaklamaktan, ortaklaşmaktan geçiyor. Bunu örgütlerimizle, yerel yönetimlerimizle ve halkımızla birlikte gerçekleştireceğiz. Hiç şüphemiz yok, Buna inancımız tamdır. 1 MART 2015 tarihinde, ilk MV Adayı olduğum gün söylediklerimi kayıtlarımdan aktarıyorum.
Bu günde aynı yerdeyim, Sözümün arkasındayım…
”Doğamızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tohumlarımızı, onurumuzu, sevdamızı, çocuklarımızın geleceğini çalanlardan hesap sormak için adayım.

Yolumuz uzun, Heyacanımız yüksek, Yapacaklarımız var, Yolumuz açık olsun.” 

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com