13 milyon insan görmezden gelinir mi?

13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren promosyonlar ile ilgili DİSK Emekli-Sen, dün bir basın açıklamasında bulundu. Emekli-Sen tarafından yapılan basın açıklamasına, çok sayıda vatandaş destek verirken, siyasi partilerde emeklilerin yanında yer aldılar. DİSK’in mesajı çok netti; “Promosyon, sadaka değil haktır!”

Türkiye’nin dört bir yanında emeklilerin maaşları, artan enflasyon ve alım gücünün düşmesi ile eridi. Erimekle kalmadı maaşından eline kalan emekli parmakla gösterilir oldu. DİSK Emekli-Sen, emeklilerin alacakları promosyon ile ilgili dün İskele Meydanı’nda, saat 14.00’te bir basın açıklamasında bulundular.

Açıklamaya, CHP İl ve Merkez ilçe Yönetimi, HDP İl Yönetimi, EMEP İl Örgütü’de destek verdiler.

“İnsanca yaşamak için mücadele veren yurttaşlarız”
DİSK Emekli –Sen, “Bizler bu ülkenin 13 milyonunu oluşturan emeklileriyiz. Bizler, bu ülkenin ekonomisine yıllarca hizmet etmiş 13 milyon emekçiyiz. Geçmişte insanca çalışma koşulları için verdiğimiz kararlı mücadeleyi şimdi insanca yaşamak için vermeye devam eden yurttaşlarız.

“Ay sonunu nasıl getiririz diye düşünmediğimiz bir gün yok!”
Biz, 13 milyon emeklinin, maaşlarımızın geçimimizi sağlamaya, insanca bir yaşam sürmeye elverişli olmadığı açıktı. Biz 13 milyon emeklinin kredi çekmeden, kredi kartlarına yüklenmeden, o bankadan alıp bu bankaya yatırıp nasıl ay sonunu getiririz diye düşünmeden geçmeyen bir günümüz dahi olmamıştır.

“Siyasilerin yalnızca seçim dönemlerinde akıllarına geliyoruz”
Yalnızca seçim öncesi akıllarına geldiğimiz siyasilerin, 2017 yılında, emeklilere promosyon müjdesi diye duyurdukları promosyon hakkımızın biz emeklilere değil, üzerimizden kumar oynayan bu sistemin finans ayaklarına, sistemin işlemesi için kızıştırılan rekabette at koşturanlara verilen bir başka müjde halini almıştır. Açıktı ki, siyasiler promosyonu çalışan ve emeklilerin hakkı olarak görmemektedir.

Emeklilerin maaş vereni olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun teklif verecek olan bankaların oturacağı promosyon pazarlığı masasında, 13 milyon emekliyi temsilen sendikamızın bulunması, bu masada alınacak kararın her bir emekliye asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesinin karara bağlanması gerekmektedir” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com