“Eskiden buralar Anzaklarla dolup taşardı”

Avustralya ve Yeni Zelandalılar, Çanakkalelilerin aşina oldukları iki millet… Bir zamanlar kente gelen yabancı turistlerin büyük bir çoğunluğunu kapsayan Anzaklara son zamanlarda ulaşılamıyordu. Geçtiğimiz gün ÇTSO Şubat ayı meclisinde sunumda bulunan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir “Gelen yabancı turist sayısı düşmeye başladı. Hatırlarsanız buralar eskiden Anzaklarla dolup taşardı” değerlendirmesinde bulundu.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Şubat ayı meclis toplantısı, geçtiğimiz gün ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı. Meclis Başkanı Osman Okyay başkanlığında gerçekleşen toplantının bir de misafiri vardı. Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, meclis toplantısına katılarak, Alan Başkanlığı ve Tarihi Alan ile ilgili sunumda bulundu. Sunum esnasında kritik bir değerlendirmede bulunan Kaşdemir, bir anlamda Çanakkale’nin kanayan yarasına parmak bastı.

Kaşdemir çok net bir dille, “Hatırlarsanız buralar eskiden Anzaklarla dolup taşardı” derken, gelen yabancı turist sayısında düşüş olduğunu belirtti.

“Alan Başkanlığı 2015 yılında, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile kurulmuştur”
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, 2015 yılında, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile kurulmuştur. Alan Başkanlığı daha önce örneği olmayan bir kurumdur. Hepimizin malumu yarımadada olan o çok başlılık, bazı işlerin yapılmasını geciktiriyordu ya da yapılmaz kılıyordu. Bir bölümü askeriye, bir bölümü orman bakanlığı, bir bölümü milli park, bir bölümü kaymakamlık bu kadar çok farklı yatırımın olduğu yerde de iş yapmak çok kolay değildi.

“Çanakkale dendiği zaman akan sular durur”
Çanakkale hepimizin ortak noktasıdır. Burası hem milli birliğimizin temsili anlamında önemli bir yer hem de dünyada Çanakkale ve Türkiye’nin turizm potansiyeli anlamında önemli bir yer… Çanakkale dendiği zaman hepimizin içi sızlar, akan sular durur. Herkes farklılıklarını bir kenara koyarak Çanakkale için gönül birliğine sahip olur. Çanakkale Türkiye’nin geleceği için çok önemli bir yerdir.

“Gelen yabancı turist sayısı düşmeye başladı”
Gelen yabancı turist sayısı son zamanlarda düşmeye başladı. Hatırlarsanız buralar eskiden Anzaklarla dolup taşardı. Çanakkale Merkez ve Eceabat’ta bir iletişim olurdu. Biz göreve geldiğimizde Vali beyle ilk yaptığımız iş Avustralya ve Yeni Zelanda’ya gitmek oldu. Orada gördük ki iki millet halk olarak Türkiye’ye bir sempati besliyor. Gelibolu dendiği zaman bir tebessüm oluyor” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com