CHP’li Muharrem Erkek: “FETÖ’nün siyasi ayağı, o atamaları yapanlardır!”

CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erkek, “Bir esnaf düşünün devlete FETÖ’nün elemanını müsteşar olarak atayabilir mi? Bir Sanayici düşünün FETÖ’nün elemanını bir üniversiteye rektör, dekan olarak atayabilir mi? Atayamaz. Peki, bunu bir muhalefet partisi yapabilir mi? Yapamaz. Peki, kim atadı bunları?” şeklinde konuştu.

CHP’li Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ‘un “2009’da askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanma teklifini getirenler araştırılsın” sözlerinin ardından yeniden alevlenen ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erkek, atamaları yapanların sorumluluğu olduğundan dem vurarak şöyle dedi:

“FETÖ İLE BİRLİKTE AYNI MENZİLE YÜRÜYENLER KİMLERDİ?”
“Siyasi ayak olmadan elemanlarınızı vali, kaymakam, genel müdür yapabilir misiniz? Milletvekili yapabilir misiniz? Neden siyasi ayak hakkında soruşturma açılmıyor? 2004 MGK kararları neden uygulanmadı? Bu dönemde ayrıntılı raporlar olmasına rağmen neden kararlar sümen altı edildi? Siyasi sorumluluk kime ait? FETÖ ile birlikte aynı menzile yürüyenler kimlerdi? Tüm bunların açığa çıkması lazım. Başka türlü adalet tecelli etmez… Bir esnaf düşünün devlete FETÖ’nün elemanını müsteşar olarak atayabilir mi? Bir Sanayici düşünün FETÖ’nün elemanını bir üniversiteye rektör, dekan olarak atayabilir mi? Atayamaz. Peki, bunu bir muhalefet partisi yapabilir mi? Yapamaz. Peki, kim atadı bunları?”

Dün ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyla ilgili görüşlerine yer veren Muharrem Erkek, Genel Başkanı’nın açıklamalarını örnek göstererek “FETÖ Terör Örgütü, devletin kılcal damarlarına nasıl sızar? Kimler tarafından, nerelere nasıl yerleştirildiler? Devletin en önemli, en mahrem birimlerine terör örgütü elemanlarını yerleştirenler FETÖ’nün siyasi ayağıdır!” paylaşımını yaptı.

Esra Çanlı