Noktası virgülüne kadar

Geçtiğimiz hafta İl Genel Meclisi’nde çok hareketli günler yaşanırken, heyecanlı toplantılar gerçekleştirildi. Hafta boyunca İl Genel Meclisine gelecek RES projesi gündemi oldukça meşgul etti. Yerel basın da bu konuyu, kendi bilgileri ve ellerindeki veriler ölçüsünde irdeledi.

İl Genel Meclisindeki perşembe günkü oturumda yapılan oylamada, AK Parti’li ve CHP’li üyelerin birlikte kullandıkları oylarla dosya reddedildi. Belki de uzun süredir Çanakkale İl Genel Meclisi’nde bir dosya, oy birliği ile reddedilmiş oldu. “Söyleyene değil, söyletene bak” düsturu ile dosya meclise getirilirse, sağa sola yardım ve para konuları konuşulursa, ilgisi olmayan, siyasiler ve yöneticiler olayın peşine düşüp, olayı dillere pelesenk ederlerse sonuç bu olur.

Benim asıl değinmek istediğim konu daha farklı…
Müsaadenizle bir iki paragraf, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Sadık Göğüsgeren’den söz etmek istiyorum. Sayın Başkanı tanırım. Renkli ve uzun bir siyasi geçmişi vardır. Bir insan Bayramiçli olur da siyasetle uğraşmaz olur mu? Doğası, havası, coğrafyası gereği bu memleketin… Kaz Dağları’nın suyunu içen her insan sağda olsun, solda olsun iyi siyaset yapar ve bilir. Örnek olarak Sağ liberal siyasette rahmetli Zaki Şimşek’i ve Sol siyasette de yine Rahmetli, örnek isim olarak Nahit Varol’u gösterebiliriz. Her iki ismi de iyi tanırdım. Sofralarına oturdum, sohbetlerini dinledim.

Günümüzün kolay mevki ve makam elde eden siyasetçilerine sesleniyorum. Doğduğunuz topraklardaki marka isimlerin yaşantısından feyz alın biraz. O insanların bölge, yöre mirasına sahip çıkacak davranış ve bilgelikte olun. Geldiğiniz makam ve koltuk size öyle insanlardan miras kalsın. Sayın İl Genel Meclisi’nin CHP’li Başkanı Sadık Göğüsgeren, önemli bir makamı temsil ediyorsun. Eleştiriye ve övgüye lütfen bilerek yanıt ver. Siz siyaset yapıp partinizi temsil ediyorsunuz. Basın mensupları da halkı… Bizler, size bir eleştiri yapıyorsak okuyucularımız adına yapıyoruz.

Sayın Başkan Göğüsgeren; tıpkı soy isminiz gibi haklı olduğunuz noktalarda eleştirilere göğüs gerin. Fayda sağladığınız CHP’yi geçmişte küçümsemiş, yok saymış olabilirsiniz. Basının eleştirilerini de doğru mu diye irdelemeden, yok saymayın. Özel İdare yönetiminin yaptığı ihaleleri eleştirdiğimizde, tıpkı Genel Sekreter’in kaleme alıp elinize tutuşturduğu metin ile bizi eleştirmeye, hesap sormaya kalkmayın. En son mecliste de kendinizce birkaç cümle ettiniz basın için.

Size, sizin sözlerinizle yanıt veriyorum;

“BEN ÖZGÜR BİR YORUMCUYUM.”

Noktası virgülüne dokunmadan ‘KASABA’ isimli köşenizden alıntı yapıyorum:

“Şimdi beni rahatsız eden asıl konuya geleyim. Bayramiç te 30 yıldır CHP yi yönetenler, hatta 25 yıldır bizzat belediye yönetiminde yer alan arkadaşlar şimdi yazar oldular ve ilçe yönetimine gazete köşelerinden akıl veriyorlar. Çok akıllıydınızda neden 1000 oy fark yediniz. Ve çok partilisiniz madem kaygılarınızı neden parti içinde paylaşmıyorsunuzda gazeteden yayın yapıyorsunuz. Bu konuda beni kimse aynı kefeye koymasın çünki üye değilim ve CHP yönetimleriylede bir ilgim bağlantım yok. Ben özgür bir yorumcuyum. 2009 seçimlerinde DSP kanadına destek vermiş Bayramiç sol seçmeni şahsıma her türlü eleştiriyi yapabilir. Ancak biz bu saatten sonra CHP nin kaliteli, elit tabakasından akıl ve eleştiri almayız. Yeni yönetimin tutumunu da sadece izliyoruz bu konuda yorum bile yapmayız. CHP li sınıflandırmasında az CHP liler sınıfında olan arkadaşlarım ile çok CHP liler arasında itilaf bitecek gibi görünmüyor. Biz az CHP liler in bir kısmı da aslında bundan sonra hiç CHP li olmama kulvarına girmiş gibi duruyoruz. Bu çok CHP li arkadaşlara bir tavsiyem var. Ne olur 2019 seçimlerine beş gün kala bizim işyerlerimize gelip bizi desteklermisin demiyin. Anlaşılan siz çok CHP li olup 1000 değil 2000 fark yedikten sonra orgazm olacaksınız.”

Ve devam ediyor eski köşe yazarı, şimdilerin İl Genel Meclis Başkanı Sayın Sadık Göğüsgeren;

“Biz az CHP lilere menfaatçi gibi yaklaşan bu şahıslar son 10 yıldır kaç para maaş ve geliri ceplerine koydular bunu bir hesaplasınlar. Bir adam 25 yıl belediye meclis üyesi seçilir ve bununla övünürmü? 25 yıldır belediye meclis üyesi olan adam tabiki kendisine oy verecektir. Bu kasabada sizden başka kimse yetişmedimi? 74 yaşında il genel meclisi üyesi 71 yaşında belediye başkanı adayından başkası yokmu aday gösterecek kimse? Biz az CHP liler diyoruz ki Bayramiç de CHP yi Darulacize vakfına çevirdiniz. Siz gittikten sonra bizde belki çok CHP li olabiliriz. Ancak şu anda zaten kaliteli CHP li olmak için bir girişimimiz yok bir talebimiz yok….” diye yazı devam ediyor.

Şimdi uzak ve yakın geçmişi hatırlayıp sorularımızı sormaya başlıyoruz.