Turan’dan Gökhan’a ‘Sosyal Konutlar’ cevabı: “Talebin zamanlaması manidar!”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Şubat Ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda sosyal konutların riskli alan ilan edilmesi için kürsüden AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’a seslenerek randevu talep etmiş, “Hep birlikte Ankara’ya gidelim. Bu konuda yetki kimdeyse konuşalım, sorunu çözelim” diye konuşmuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Turan’dan ise Başkan Gökhan’a cevap gecikmedi. Turan, “Çanakkale’nin yararına olacak olan her işte varım!” yanıtını verirken diğer yandan ise ekledi: “Ancak bizim kürsüden konuyu gündem yapmamızdan sonra akıllarına randevu talebinin gelmesi manidar!

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada sosyal konutlar meselesinin çözümü noktasında topu AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’a attı. Başkan Gökhan, meclis toplantısında şöyle konuştu:

“RİSKLİ ALAN OLMASI İÇİN CUMHURBAŞKANI’NIN KARARNAMESİ GEREKLİ”
“Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var. Sayın Milletvekilimiz, ‘Artık riskli alan işi tamam, top belediyede’ diyor. ‘Belediye gereğini yapsın’ diyor. Ama biz zaten gereğini yaptık. Burada şuna bakmak gerekiyor, bir yer nasıl ‘riskli alan’ ilan ediliyor? Bunun için önce Sayın Cumhurbaşkanının kararnamesine ihtiyaç var. Sayın Cumhurbaşkanı ‘burası riskli alan’ diyor. Ancak onun imzasının olduğu kararname olduğunda orası bu kapsama alınabiliyor. Bu yüzden bu bir polemik konusu değildir.”

“BİRLİKTE ANKARA’YA GİDELİM”
“O zaman yapılması gereken nedir? Sayın Vekilden bir randevu alalım. Karar verici kimse alalım dosyalarımızı elimize, sizinle beraber hareket edelim. Diyelim proje ne olsun, binalar kaç katlı olsun… Ben de şimdi buradan Sayın Milletvekili Bülent Turan’a sesleniyorum. Gelin, hep birlikte Ankara’ya gidip bu konunun çözümü için kimle görüşmemiz gerekiyorsa görüşelim. Halledelim ve buraya sağlıklı bilgilerle dönelim.”

MUHALEFETTEN ORTAK TEPKİ: “BİR ARPA BOYU YOL ALAMADINIZ!”
Toplantı esnasında söz alan MHP Grup başkanvekili Evren Yalçın da konuyla ilgili görüşlerini ifade ederek “Sosyal Konutlar’da yapılan toplantıyı takip ettik. Burada vatandaş 8 yıldır bir şeyler yapılmadığını ifade ediyor. İnsanlar korkuyor. Ranta dayalı plan var burada. 8 yıldır burası için bir şey yapılmamış 8 yıldır bir arpa boyu yol alınmamış!” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili bir diğer çıkış ise AK Parti Grup Başkan Vekili Esra Yüksel’den geldi. Yüksel, “Sosyal konutlarda oturan insanlarımızın depremden kaynaklı endişeleri var. O yüzden ne yapılacaksa acilen yapılması gerekir. Ankara’ya gidip teknik olarak konu masaya yatırılmalı” dedi. Yüksel, ayrıca

BÜLENT TURAN’DAN YANIT GECİKMEDİ
Bürokrasi arasında top kaleden kaleye giderken AK Partili Milletvekili Bülent Turan ise Başkan Gökhan’ın kürsüden yaptığı çağrıya jet hızıyla yanıt verdi. Turan, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

“Sayın Ülgür Gökhan, ‘Sosyal konutların dönüşümü için Bülent Turan’dan randevu isteyeceğiz’ demiş. Baş tacı, her zaman bekleriz; ancak şunu belirtmek gerekir ki sosyal konutlar meselesinin çözümünün yeri Ankara değil, Sayın Başkanın önemli bir oy oranıyla seçildiği Çanakkale merkez ilçe belediyesidir.

Sürecin başlamasından bugüne yaklaşık 10 yıl, seçimden bugüne ise 1 yıla yakın zaman geçmesine rağmen, bizim kürsüden konuyu gündem yapmamızdan sonra akıllarına randevu talebinin gelmesi manidar! Kaldı ki daha önce Sayın Başkan bizlerden randevu almış, bizleri ziyaret etmiş; ancak dosyasında sosyal konut projesine dair bir konu gündeme getirmemiştir.”

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”
“Sosyal konutların yenilenmesiyle ilgili gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız gerekse bizler; her zaman, her platformda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sayın Başkan, Bakanlıkça belediyeye yazılı olarak bildirilen eksikleri acilen tamamlamalıdır. Çanakkale kimliğine aykırı, 13 kat gibi yatay mimariye uygun olmayan, mevzuata aykırı, 500 dairenin belediyede kalması gibi tartışma konusu olacak planlar değil; sosyal konutta yaşayanların beklentilerini karşılayacak, Çanakkale’mize yakışacak, daha yaşanabilir bir proje acilen sunmalıdır. Deprem, ne yazık ki kapımızda. Neredeyse her gün Manisa başta olmak üzere, çevre illerimizin sallandığını görüyoruz. Depreme hazırlık konusunda ivedilikle tedbirler almalıyız.

Bu geçen zaman zarfında neredeyse dünyanın en büyük köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü, Çokal Barajı, Taşoluk Barajı, 92 fabrikalı Ezine Gıda İhtisas OSB gibi dev projeler bitme aşamasına gelmişken; Anadolu’da çok sayıda ilin yaptığı kentsel dönüşümü merkez ilçe belediyesinin halen yapmamasının ileride şehrimize büyük bedeller ödetmesinden endişe duyuyoruz. Vekili olmaktan gurur duyduğumuz Çanakkale’mizde, Belediye projenin eksikliklerini tamamladığında, Bakanlıklar ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü safhaları, kira ve taşınma yardımı gibi ilgili hangi konu varsa bunların yerine getirilmesinde destek vermeye kararlıyız. Konunun takipçisi olacağız.”

Esra Çanlı