Meclisten Geri Adım!

İl Genel Meclisi Şubat ayı toplantılarının dördüncü birleşimi bugün gerçekleştirildi. Önceki gün Van’da meydana gelen çığ düşmesinin ve İstanbul’da meydana gelen uçak kazasının gündem dışı konuşmalarda yer edindiği toplantılarda, gündemde ise gemi satın almak için borçlanma yetkisi  ve RES projeleri vardı.

Şubat ayı toplantılarının dördüncü birleşimi bugün İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren’in başkanlığında gerçekleştirildi. En önemli gündem maddesi ise “Enerji Üretim Alanı (RES)” ve “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı” amaçlı imar planı değişikliği oldu.

Çarşamba günü GESTAŞ’ın borçlanma talebi ilgili komisyona havale edilirken, geçtiğimiz ay apar topar meclisin gündemine getirilen dev bütçeli RES projesi ise dünkü birleşimde oylandı. AK Parti’li ve MHP’li üyelerin tamamının CHP’li üyelerin ise büyük bir kısmının onay vermek istediği ileri sürülen proje için imar komisyonu ret kararı aldı. Ardından tüm meclis üyeleri oybirliği ile projeyi reddetti.

Toplantı gününe kadar İl Genel Meclisi’nden geçirilmek istenen imar planı değişikliğini tüm grupların anlaşarak reddetmesi, kamuoyu baskısı neticesinde meclisin geri adımı olarak yorumlanırken iktidar ve muhalefet üyelerinin birlik halinde kamuoyu yararına bir karara imza atmaları dikkat çekti.

GESTAŞ’A YETKİ VERİLECEK Mİ?

Önceki gün gündeme gelen borçlanabilme ve kefalet yetkisi verilmesi gündem maddesi ile görüşülen Vali Orhan Tavlı imzalı önergede; “Gestaş Deniz Ulaşım Turizm Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu kararı ile 4 adet gemi alımında kullanılmak üzere 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 51/e maddesi uyarınca borçlanma yapılması düşünüldüğü bilinmektedir.

İdaremizin %99,87 hissedarı olduğu GESTAŞ Deniz Ulaşım Turizm Ticaret A.Ş.’ye 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 13. maddesi uyarınca İL Genel Meclisi’nin gündemine alınmasını rica ederim.” ifadelerine yer verdi. CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan’ın talebi üzerine Mali Hizmetler Müdürü Soner Ateşli, konu ile ilgili bilgi verdi. Gündem maddesi, oybirliği ile plan ve bütçe komisyonuna havale edildi. Komisyon raporunun ne yönde çıkacağı ve meclisten borçlanma için yetki verilip verilmeyeceği merak ediliyor.

RES OYBİRLİĞİ İLE REDDEDİLDİ

Dördüncü birleşimde gündeme gelen Merkez İlçe Bodurlar, Haliloğlu, Akçalı, Dedeler, Kocalar ve Alanköy köyleri ile Çan ilçesi Kumarlar, Üvezdere, Dondurma ve Kadılar köyleri sınırları içindeki alanın “Enerji Üretim Alanı (RES)” amaçlı, 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı” amaçlı 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili rapor, meclisin oy birliği ile reddedildi. Dev RES Projesi’nin toplantı gününe kadar kabul edileceği iddia edilirken kamuoyu baskısı neticesi reddedilmesi dikkat çekti.

Toplantının ardından İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, basında çıkan haberlere cevap verdi. CHP’li Başkan Göğüsgeren’e destek ise AK Parti ve MHP Grup Başkanvekillerinden geldi.

Eylem Gözeldere