KİME İNANACAĞIZ?

Nasrettin hoca evlenmiş. Hanımı da Allah günah yazmasın biraz çirkinmiş. Tabi o zamanlar, kaçma göçme var. Hanımlar öyle her erkeğe görünmezler. Evlendikten sonra, hocanın hanımı; hocaya sorar? “Hocam. Kime görünüp; kime görünmeyeyim?” Hoca Nasrettin, “Bana görünme de kime görünürsen görün” der.

Vatandaş olarak bizler de ne yiyip ne yiyemeyeceğimiz bir türlü anlayamadık. En son olarak bir doktorumuz ya da beslenme uzmanımız, çarşıya tezgah açar. Sebzeleri dizer. Ve şöyle söyler; “Bunları yiyin. Yumurta, peynir, et, süt yemeyin” demez mi? Hop demek lazım. Avcılarda inecek var. Biliyorsunuz. Geçen gün Amerika’da yaşayan, ünlü bir doktorumuz, kahvaltı yapılmamasını söylemişti. Bizimkiler hemen konunu üzerine eğildiler. Tartışma programlarına kadar iş uzadı. Canan Karatay hocaya bakarsanız, ‘kahvaltısız sakın sokağa çıkmayınız’ der. Kime inanacağımızı şaşırdık. Yıllar önce bizlere yumurtayı da yasaklamışlardı. Hele bir de futbol oynarken su içmeyi de… O sıcakta terler, su kaybeder, cayır cayır yanardık. Devre arasında bir limonla durumu idare ederdik. Şimdiki müsabakalarda, su molası verildiğini görünce, eski günlerdeki susuzluğumuza yanıyoruz.

SOĞANLI MI SOĞANSIZ MI?
Bir ara da “Menemen Soğanlı mı olur? Soğansız mı?” diye saçma sapan bir tartışma yaratılmıştı. Yeni bir tartışma da Perşembe günü başlatıldı. Işıl işlemli mi, fermente mi Sucuk yemeliyiz? Yapmayın Allah aşkına. Millet evine ekmek götürmek peşinde, ne sucuğu? Kim görmüş ki? Ya ekmeğe ne demeli? Gluten miş! Bu Gluten dediğiniz şey, yeni mi icat oldu? Anamız, babamız, dedemiz yedi sülalemiz ekmekle büyüdü. Bizler de öyle. O zamanlar bu musibet yok muydu? Şunu diyebilirsiniz. Ekmek elde edilen Buğdaylarda sıkıntı vardır. Geleneksel tohumlarla üretenleri tercih edin. Ama, “Sakın ekmeğe yanaşmayın” diye bu mübareği haşa ötekileştirmeyin. Ekmek nimettir. Bize öyle öğrettiler. Yere düştüğünde öpüp, başımıza koyardık. Bakınız. Ne yiyorsanız onu yiyin. Dedeniz, nineniz, ananız babanız ne yemişse, ona devam edin. Geleneksel beslenin. Menemeni de ister soğanlı, isterseniz de soğansız yapın. Bu gibi aldatıcı sözlere inanmayın. Her şeyi yiyin. Et de, peynir de, yumurta da… Bulursanız sucuk da… Ama ölçüyü kaçırmayın. Ha, siz menemeni nasıl yersiniz? Diye sorarsanız, Tabi ki Soğanlı deriz. Sağlıcakla kalınız.