ÇOMÜ’de ‘Uyum Buluşmaları’

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu – GIZ ortaklığında düzenlenen ‘Uyum Buluşmaları’nın ikinci etap altıncı buluşması Cuma günü saat 14.00’da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü Güzel Sanatlar Fakültesi, Necip Fazıl Kısakürek Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte, ‘Uluslararası Öğrencilerin Türkiye’de Sahip Olduğu Hak ve Yükümlülükler’ ele alındı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin haberine göre; Türkiye’de farklı statülerde yaşayan yabancılara yönelik hak ve hizmetlere erişimleri konusunda gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı “Uyum Buluşması-Çanakkale” etkinliği, Cuma günü saat 14.00’da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü Güzel Sanatlar Fakültesi, Necip Fazıl Kısakürek Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yabancı öğrenciler yaşadıkları sorunları anlattı
Çanakkale Valiliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü, Çanakkale İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün yanı sıra il protokolünün temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve vatandaşların katıldığı etkinlikte yabancı uyruklu öğrenci Kjendresa Isını(Arnavutluk) ve Mahad Hassan(Somali) Türkiye’ye geliş hikayeleri ve uyum alanında yaşadığı sorunları dile getirdi.

Etkinlikte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Devlet Konservatuarı Müzik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Eda Delikçi, Öğretim Görevlisi Ulaş Çabuk, Lisans Öğrencisi Hilal Karadoğan ve Yüksek lisans Öğrencisi Ali İhsan Dondurma tarafından müzik dinletisi de gerçekleştirilecek.

Bilgilendirme sunumları yapıldı
ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencilerinin hazırlamış olduğu resim sergisinin de yer aldığı etkinlikte; ÇOMÜ Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Aşkın Koyuncu, ‘Yükseköğretimde uluslararasılaşmanın önemi’, Göç Uzmanı Salih Aykut Özen, ‘Sosyal uyum alanında yapılan çalışmalar’, İl Göç Uzmanı Şakir Taşyurt, ‘Öğrenci ikamet izni İş ve işlemleri ile yabancı öğrencilerin vatandaşlık hakları ve süreci’ konularında bilgilendirme sunumları yaptı.