Deve güreşlerine büyük ilgi

7. Büyük Truva Deve Güreşleri Festivali, Pazar günü Çanakkale başta olmak üzere çeşitli illerden gelen yaklaşık 180 devenin katılımı ile gerçekleştirildi.

Çanakkale’den ve çevre illerden gelen deve sahiplerinin katılımı ile gerçekleştirilen 7. Büyük Truva Deve Güreşleri Festivaline Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Güreş Ağası Serhat Özer ile kentliler yoğun ilgi gösterdi.

“ONLARIN DA HAKLARINI KORUMAMIZ GEREKİR”
Başkan Gökhan’ın güreş alanına gelerek vatandaşları tek tek selamlamasının ardından başlayan deve güreşleri ise ilgiyle izlendi. 7. Büyük Truva Deve Güreşleri Festivali’nde konuşma yapan Başkan Gökhan; “Deve güreşlerimiz, kültürel bir mirasımızdır. Burada bir araya gelerek sosyalleşiyoruz. Aynı zamanda buradaki develerimizin zarar görmemeleri için de çok dikkatli davranıyoruz. Burada önemli olan develerimize herhangi bir zarar gelmeden güreşmesi… Onların da haklarını korumamız gerekir. Bunun için çok dikkatli davranıyoruz” dedi.

Renkli görüntülere sahne olan güreşlerde develer Çanakkale Belediye Başkanlığı, Kültür Müdürlüğü, Ağalık, Salih Kahraman, Özbek Sulama Kooperatifi, Can Hastanesi, İsmetpaşa Mahallesi Muhtarlığı, Deve Güreşi Tertip Komitesi ve Hüseyin Cesur Kupaları için mücadele verdi. Mücadelelerde dereceye giren deve sahiplerine kupaları verildi.

Başkan Gökhan, Çanakkale Belediye Başkanlığı Kupasının finalinde mücadele eden Kanka ve Büyük Vabis isimli develerin sahiplerine kupalarını takdim etti.

Öte yandan Geçtiğimiz yılki festivalde hayatını kaybeden Hüseyin Cesur için düzenlenen kupa töreninde kazanan deve sahiplerine kupaları Hüseyin Cesur’un oğlu Veteriner Hekim Mustafa Cesur tarafından takdim edildi.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com