Sizin Gündeminiz Ne?

1 sene önce Cemal Oral Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı. Makbule hanımın kocasının aldığı arabayı daha ilk günden elektrik direğine çarpması ailenizin akşam sohbetinde gündeminizi oluşturabilir. Ya da doğalgaz, elektrik faturaları, asgari ücretle geçim derdi, emekliye, memura yapılan zamların yetersizliği, işçinin isyan ettiği, ekolojik dengenin bozulduğu vs…

Hangi konudan yola çıkarsanız çıkın ülke gündeminin anlık değişmesi ve o değişimin topluma yansıması/yansıtılması  objektif kriterlere bağlı kalarak yapılmıyor. TV’lerdeki diziler örneği, gazetelerde de, sosyal medyada da ‘siyah-beyaz’ kadar farklı bilgi aktarımları var.

Örneğin; hükümet enflasyonda  2020 yılı için TÜİK verilerini %11,84 olarak açıklıyor ve  yüzde 4+4 zam kararını veriyor.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Çanakkale Temsilciliği “Türkiye’deki ekonomik ve sosyal yaşam şartlarını yok sayan AKP iktidarına sesleniyoruz! Hükümet 2019 yılında kamu emekçilerinin yaşam standartlarını göz önüne almayarak % 4+4 zamma mahkûm etmiş, kamu emekçilerini adil ücret hakkından yoksun bırakmıştır” diye açıklama yapıyor.

Bir de çarpıcı örnek veriyor sendika 2020 yılı için kendi alacağına % 22,5 zam yapan devlet 7 milyondan fazla asgari ücretliye yüzde 15 zammı layık görmüş üstüne dalga geçer gibi asgari ücretli yurttaşa günlük 10 TL zammı reva görmüştür.3600 Ek gösterge bir vaat olarak kalmış, 3600 Ek gösterge bekleyen memurlar için 2019 yılı hayal kırıklığı ile geçmiştir. 2020 yılı için ön görülecek bütçe bu yıl cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 trilyon TL’yi aşmış, bütçeden memura ve emekçinin hakkına yine yüksek zamlar ve vergiler düşmüştür”

“Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor” sözlerinin masaldan ibaret olduğunu öne süren Türkiye Kamu-Sen Çanakkale İl Temsilciliği, “Çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı ve emeklilerimizi düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir” diyor.

Değişen gündemler arasında işçinin, memurun,  köylünün, emeklinin gündemi nedense hiç değişmiyor?

“Libya tezkeresi, Kanal  İstanbul, yeni partiler, ittifaktaki çatlak” günü birlik öne çıkıp sonra tekrar adeta arşiv konusu oluyor.

Araştırmalar; kalıcı ve üzerinde çözüm odaklı çalışılması gereken bilgileri ortaya koyuyor.

“ 2019’da kayıtlı olarak çalışmak zorunda kalan emeklilerin sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artarak 94 bin 579 oldu” gibi…

Ya da tartışması olmayan güvenilir kaynaklı net haberler…

Türk Metal 19 Ocak günü Bursa’da büyük bir miting düzenleyeceğini de duyururken, mitinge 100 binin üzerinde işçinin katılacağını açıkladı”

Şimdi; siz gündeminizi söyleyin. Bu karamsar tabloyu benim ortaya koyduğumu sanmayın sakın. Halimiz bu.

‘Sağlık olsun’ mu dediniz?…

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Eftal Yıldırım, ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Günü’ olan 17 Nisan’da; “Ya sağlıkta şiddet duracak ya da biz sağlık sistemini durduracağız!..” söyleminin kararlılığıyla, ‘İş Bırakma-Görev eylemi’mizi gerçekleştireceğimizi bir kez daha duyurmak istiyoruz” demiş…

Yine de sağlık olsun mu?

Yoksa; hala o gündem maddesinde mi takılı kaldınız…

“Makbule hanımın kocası aldığı arabayı ilk günden elektrik direğine çarpmıştı ya o konu ne oldu?”

Çok üzgünüz ki; Makbule hanımın kocası aracı sattı, banka kredisini yine ödeyemedi, mücadeleden yılmadı,evini satıp krediyi ödedi ama karısı onu boşadı. O şimdi ‘bekarlık vergisi gelirse nasıl öderim’ diye düşünüyor.

Saygılarımla


Bu haber 19/01/2020, Pazar günü yayınlandı, 54 defa görüntülendi
*