Ring-Yüzük basıldı Sıra ikincisinde…

Türkan Ergör, almış olduğu ödüllerle, basılan şiir kitabıyla dikkat çeken bir yazar. “Kendime özgü bir stille şiirlerimi yazıyorum” diyen Ergör’ün, Ring-Yüzük isimli şiir kitabı, yurt dışında basıldı. Ergör’ün yeni basılan kitabı ve yazmış olduğu şiirleri ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Aslen İzmirli olan, hayatım neredeyse Gökçeada’da geçti diyen ve şimdilerde Kepez’de ikamet eden Türkan Ergör, yazmış olduğu şiirleri ile dikkat çekmeye devam ediyor. 4 üniversite mezunu olan, bugüne kadar onursal profesörlük unvanlarına sahip olan, birçok uluslararası elçiliği bulunan Ergör ile geçtiğimiz gün bir söyleşi gerçekleştirdik. Türkan Ergör, yeni basılan şiir kitabı ile ilgili bilgileri Gündem ile paylaştı.

“Hayatım Gökçeada’da geçti diyebilirim”
Ergör, “Bütün hayatım neredeyse Gökçeada’da geçti diyebilirim. Daha sonrasında annemin sağlık problemleri olduğu için Çanakkale’ye taşındık. Şu anda Kepez’de ikamet ediyorum ama aslen İzmirliyim…

“Şiirlerimi kendime özgü bir stille yazıyorum”
Yazmış olduğum şiirler, Dünyanın En İyi Şair ve Yazarları Antolojisi’nde yer aldı. Antolojide şiirlerimin yer aldığını gördükten sonra, şiirlerimi kitaplaştırma kararı aldım. Kitabım daha çok insan davranışlarını anlatıyor. Şiirlerimi kendime özgü bir stille kaleme alıyorum. İnsan davranışlarını ve insanların yaşamla ilgili düşüncelerini, şiirlerimde kaleme alıyorum. Yarışmalarda istedikleri için bazen aşkla ilgili şiirlerde yazıyorum. Ben felsefeciyim o yüzden insan davranışları üzerine yazmayı daha çok seviyorum.

“Şimdilerde dördüncü üniversitemi okuyorum”
Şimdilerde, dördüncü üniversitemi okuyorum. Sosyoloji bölümü… İşletme, ev idaresi ve felsefe mezunuyum. Yurt dışından verilen onursal profesörlüklerim var. Birçok uluslararası elçiliğim var. O kadar çok ödül aldım ki ben artık paylaşmaktan sıkıldım.

“Kitabım yurt dışında basıldı”
Ben kitabımı Türkiye’de bastırmak istiyordum, iyi bir yayınevinde… Hindistan’dan bir kişi ile iletişime geçtim. Daha sonrasında, Hindistan’da yine şimdilerde kardeşim dediğim bir kadınla iletişime geçtim, şiirlerim beğenildi ve kitabım yurt dışında basıldı.

“Bundan sonra da şiirlerimi yazmaya devam edeceğim”
Bundan sonra kitap yazmaya devam edeceğim. Şiirlerimi yazmaya devam ediyorum. Birinci kitabımdan sonra, ikincisini hemen çıkartmak için acele etmedim. Şu anda hazır ama aceleye gerek yok diye düşünüyorum” açıklamamasında bulundu.

Tunahan Ünsal