Mesaj Net: “Yanınızdayız”

Dünyanın diğer ucunda bulunan ve tarihsel geçmişten kaynaklanan bir iletişimleri bulunan Çanakkale-Avustralya arasındaki bağ giderek kuvvetleniyor. Avustralya’da Eylül ayının sonlarında çıkan yangın kıtada büyük bir hasara neden olmuş, milyonlarca canlı telef olmuştu. Çanakkaleli İtfaiyeciler, yaşanan hadise karşısında kıtaya desteklerini sundular. Bu destek karşısında Avustralya Konsolosu Lucas Robson, dün itfaiyeciler ile bir araya geldi.

Avustralya’da, Eylül ayının sonlarında başlayan orman yangınları, birçok farklı noktada etkili olarak, milyonlarca canlının telef olmasına neden olmuştu. Kıtanın başına gelen felaket karşısında tüm dünya Avustralya’ya destek olmuştu. O desteklerden birisi ise Çanakkale’den gelmişti. Çanakkale İtfaiye Müdürlüğü personelleri çektikleri bir video ile yanınızdayız mesajı vermişlerdi. Çok sayıda vatandaş tarafından izlenen video karşılığında, Avustralya Çanakkale Konsolosu Lucas Robson dün itfaiyecilere bir ziyarette bulundu.

Ziyarette, konsolosu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan karşıladı. İkili kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundular.

“Gösterdiğiniz destekten ötürü teşekkürü borç bilirim”

Avustralya Çanakkale Konsolosu Lucas Robson, “Ben sözlerime size teşekkür ederek başlamak istiyorum evvela. Sayın belediye başkanı ile beraber göndermiş olduğunuz özellikle Avustralya’daki yangınla mücadeleden bay ve bayan itfaiyecilere desteğinizden dolayı teşekkür etmek istiyorum sizlere. Bu benim ülkemin zor zamanlarında göstermiş olduğunuz destekten ötürü kalbimin içten derinliklerinden sizlere hem size hem sayın başkanımıza teşekkürü borç biliyoruz. Ayrıca burada olmaktan çok mutluluk duyuyorum.” dedi.

“Yangının ne demek olduğunu en iyi itfaiyeciler bilir”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise “Biz de sayın başkonsolosumuza teşekkür ederiz şahsım ve itfaiyeci arkadaşlarım adına. Tabi yangının ne demek olduğunu ne kadar kötü bir şey olduğunu en iyi itfaiyeciler bilir. Bizim de burada ormanlarımız yanmıştı küçük bir şey de olsa sonuçta orda canlıların hayvanların yok oluşunu görmek büyük bir vicdan azabı duyuyor itfaiyeciler. Hatta bu sabah müdürümüz söylüyordu buradaki arkadaşlar oraya gitmek için gönüllü olabileceklerini söylemişler.

“Geçen sene buraya Avustralya’dan itfaiyeci gelmişti”

Geçen sene buraya Avustralya’dan bir itfaiyeci arkadaş gelmişti. İtfaiye şefi kendisi Sidney’de, İtfaiye müdürü… Her sene Anzak törenlerinde buraya ziyarete geliyormuş. O da bizim videomuzu orada çok yaygın olarak kullandıklarını ve beğendiğini söylemiş, teşekkür etmiş…” ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ve konuşmaların ardından, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Konsolos Lucas Robson’a, itfaiye montu hediye etti. Robson ise başkana ve itfaiyecilere teşekkürlerini sundu. Ziyaret toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com