“Ne İsa’ya ne Musa’ya yaranıyorsunuz!”

Geçtiğimiz günlerde kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, dün gazeteciler ile kahvaltılı bir toplantıda bir araya geldi. Basın mensupların ilgi gösterdiği etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Gerçekten çok zor bir iş yapıyorsunuz. Ne İsa’ya ne Musa’ya yaranabiliyorsunuz! Bir de üstelik kendinizi tehlikeye atıyorsunuz” dedi.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan, 212 sayılı kanun düzenlemesinin resmi gazetede yayınlanmasından sonra 10 Ocak günü kutlanmaya başlanmıştır. Bu yasa karşısında 9 patronun 3 gün gazetelerini kapatması sonucunda, çalışan gazeteciler bir araya gelmiş ve 3 günlük “Basın” isimli bir gazete çıkarmışlardı. 3 gün süren ve bir boykot gazetesi olan “Basın” gazetesi sonrasında, 1971 yılından itibaren bu tarih, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, dün Parion Otel’de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

“Zor bir iş yapıyorsunuz”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Ben bütün Çanakkale’de bulunan siz çalışan gazetecileri, onlara işverenlik yapan basın mensuplarının da günlerini kutluyorum. Gerçekten, zor bir iş yapıyorsunuz. Ne İsa’ya ne Musa’ya yaranamıyorsunuz. Kaç tane peygamberiniz var bilemiyorum ama hepsine yaranmaya çalışıyorsunuz. Hiçbirine yaranamıyorsunuz. Bir de üstelik kendinizi tehlikelere atıyorsunuz.

“Cezaevinde yeriniz hazır!”
Burada biz dediğim gibi, yerelde birçok tehlikeli işler olduğunda oralara gidiyorsunuz. Gece-gündüz demeden çalışıyorsunuz… Bu kutsal bir görev ama aynı zamanda bir başka tehlikede, yaptığınız görevlerle, çeşitli nedenlerle cezaevine atılıyorsunuz. Cezaevinde yeriniz hazır! Ta geçmişten beri bu durum söz konusudur. Sürgünler var cezaevleri var… Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar, siz kovulmakla kalmıyorsunuz bir de eziyet görüyorsunuz. Gerçekten işiniz zor.

“Gülme hakkımız elimizden alındı”
Demokrasiyi içine sindirmek zor bir iş… Demokrasi gereği bazen işler sizin istediğiniz gibi gitmeyebilir. Sonuç itibari ile toplumsal gerçekleri örtbas edemeyiz. Maalesef sindiremiyoruz. Eskiden bir gülme hakkımız vardı o da elimizden alındı. Demirel, Erbakan, Ecevit hicvedilirdi, bunları o dönemde yaşadık. Şimdi gülme hakkımızda elimizden alındı” ifadelerini kullandı.

Ödülün sahibi Suiçmez oldu
Öte yandan bu sene Belediye tarafından verilen ödülün sahibi ise Demirören Haber Ajansı Muhabiri Mustafa Suiçmez oldu.

Tunahan Ünsal