“Yıkım projesi iptal edilmeli!”

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası, 10 Ocak Ziraat Mühendisleri Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi. Törenin ardından konuşan Şube Başkanı Hicri Nalbant, 2019 yılının genel değerlendirmesini yaptığı konuşmasında, son günlerde gündemde olan Kanal İstanbul projesine de değinerek “Çanakkale’yi de içine alacak olan Kanal İstanbul projesi milyonlarca yılda evrimleşmiş çok özel bir coğrafyayı değiştiriyor; insanı, canlıları, canlı yaşamını göz ardı edip tüm ekosistemleri yok ediyor, yeni coğrafyalar oluşturuyor. Böyle bir yıkım projesinin ÇED’i olamaz, yapılamaz Bu, ‘yıkım projesi’ derhal iptal edilmeli” diye konuştu.

10 Ocak Ziraat Mühendisleri Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin ardından ise Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hicri Nalbant, açıklamalarda bulundu. Nalbant, 2019’la ilgili genel değerlendirmeler yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tarımsal Öğretimin başlangıcının 174. Yılı kutlu olsun. 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul, Yeşilköy’de bulunan Ayamama Çiftliğinde o zaman ki adıyla “Ziraat Mektebi” olarak kurulan Mekteb-i Zirai Şahane, Türkiye’de ilk Zirai Eğitimin yapıldığı okul olarak tarihe geçmiştir. Tarımda uygulanan bu politikalar çerçevesinde bir yandan küçük çiftçilik tasfiye edilirken şirketler tarıma el atmaya başlamış, kırsal alanlar boşalmış, kır emekçileri kentlere yığılarak marjinal işlerde istihdam edilmişler yada sanayiye ucuz iş gücü haline gelmişlerdir.

“SORUN ÇÖZÜMSÜZ HALE GELİYOR”
Odağına çiftçiyi ve üretimi almayan politikalar; etten buğdaya, patatese, soğana kadar hangi ürünün sıkıntısı yaşanıyor veya fiyatı artıyorsa çözüm yolu olarak ithalata başvurarak sorunu daha da çözümsüz hale getirmektedir. Tarım ilaçlarından gübreye, mazota, elektriğe, traktöre kadar tüm girdilerin maliyetleri, artan döviz kurları ile birlikte hızla yükselirken, rant odaklı politikalar giderek tarım alanlarını daraltmaktadır. Ayrıca ülkenin her tarafında tarım arazileri, ovalar, ormanlar, su kaynakları, göller, kömürlü termik santraller, vahşi madencilik nedeniyle yoğun baskı altındadır.

“BUĞDAY ÜRETİMİ 10 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE”
“Buğday üretimi son 10 yılın en düşük seviyesindedir. Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünü buğdayda üretim, 2018 yılında, önceki yıla göre % 5 düşüşle 19 milyon tona gerilemiştir. 2019 yılında ithalat inanılmaz boyutlarda artarak 11 ayda neredeyse 9 milyon tona ulaşmıştır. Durum mısırda, ayçiçeğinde, soyada, şeker pancarında ve pamukta da farklı değildir.

Çözüm, üretimi odağına alan ve üretimden dış ticarete kadar tüm süreci planlayan, girdi maliyetlerini düşüren, destekleri arttıran, taban fiyat uygulayan, çiftçiyi borçlarından kurtaran, ithalatı, özelleştirmeleri durduran politikalarla birlikte çiftçilerin, tarım emekçilerinin örgütlü mücadelesinden geçmektedir. İlimiz tarımsal çeşitliliğin en yüksek olduğu illerin başında gelmektedir. Narenciyeden buğdaya kadar hemen her ürün ilimizde yetişmektedir. Yapılan araştırmalar ilimizin de içinde bulunduğu bölgenin küresel ısınmadan en çok etkileneceğini göstermektedir. Su zengini olmayan bölgemizin giderek su fakiri bölgeler arasına gireceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle bölge tarımı ile ilgili küresel ısınmadan kaynaklanan olumsuzlukları azaltacak önlemler alınmalıdır.”

“DERHAL İPTAL EDİLMELİ”
“Son günlerde konuşulan Çanakkale’yi de içine alacak olan Kanal İstanbul projesi milyonlarca yılda evrimleşmiş çok özel bir coğrafyayı değiştiriyor; insanı, canlıları, canlı yaşamını göz ardı edip tüm ekosistemleri yok ediyor, yeni coğrafyalar oluşturuyor. Böyle bir yıkım projesinin ÇED i olamaz, yapılamaz Bu ‘yıkım projesi’ derhal iptal edilmeli.”

Esra Çanlı