CHP’li Erkek, iktidara yüklendi: “Halk için mi yandaş için mi?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, kullanılamaz hale gelen İstanbul Havalimanı üzerinden iktidara yüklenerek “İki havalimanına dair veriler karşılaştırılacak olursa, ‘halk için mi yandaş için mi proje yapıyorsunuz’ sorusu herkesin aklına geliyor. Sizin önceliğiniz halk değil, yandaşlar ve cepleriniz olabilir ama unutulmasın ki son sözü halk söyler!” ifadelerini kullandı.

Kullanılamaz durumdaki İstanbul Havalimanı, muhalefetin eleştiri oklarını da üzerine alıyor. Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de söz konusu havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erkek, iktidara yüklendiği sözlerinde şu ifadelere yer verdi:

“İKİ HAVALİMANI VARKEN YENİSİ YAPILMASI DOĞRU MUYDU?”

“12 yıl boyunca, yılda ortalama 68-87 milyon yolcu garantisinin verildiği, otopark, duty free, ticari alan kiraları ve yönetim gelirlerinden devletin pay almadığı, inşaat ve kira maliyetiyle 35.2 milyar Avroya mal olan İstanbul Havalimanı neredeyse kullanılamaz durumda. İki havalimanı varken yenisi yapılması doğru muydu? Hadi bu tartışmayı kenara koyalım. Neden yıkılıyor Atatürk Havalimanı? İstanbul bir metropol değil mi? Dünya metropollerine bakalım: Londra ve New York’ta 6, Los Angeles ve Seattle’da 5, Paris Moskova, Tokyo’da 4, Osaka, Buenos Aires, Orlando, Kopenhag’ta 3 havalimanı var. Üstelik olası İstanbul depreminde lojistik açısından çok iyi konumda olan Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçakların 150 bin civarı göçmen kuşa çarpma riski varken, İstanbul Havalimanı için bu rakam 550 bin civarı…”

SON SÖZÜ HALK SÖYLER”

“Peki, uçmasak da görmesek de her yurttaşımızın cebinden İstanbul Havalimanı için ne çıkacak?  Dış hat giden 20 Avro, dış hat aktarması 5 Avro, iç-dış hat aktarma 3 Avro yolcu başına garanti verilmiş. 12 yılın sonunda bu rakam 6 milyar 300 milyon Avroya denk geliyor. İsteseniz de istemesiniz de yapılacak, ‘bura benim hayalim’ ya da ‘şahsım’ gibi bir mantık 2 gündür rüzgâr nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda olanları yaşatır. Siz istersiniz, keyfiniz ve şahsınız ister de önemli olan bilimin, tekniğin ve doğanın ne diyeceğidir? İki havalimanına dair veriler karşılaştırılacak olursa, ‘halk için mi yandaş için mi proje yapıyorsunuz’ sorusu herkesin aklına geliyor. Sizin önceliğiniz halk değil, yandaşlar ve cepleriniz olabilir ama unutulmasın ki son sözü halk söyler!”

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com