Nihayet!

Geçtiğimiz senelerde tam anlamıyla doyamadığımız, genelde sulu şekilde rastladığımız, sürekli ikazlarına şahit olduğumuz kar yağışı, dün kelimenin tam anlamıyla Çanakkalelileri büyüledi. Dün sabah saatlerinde başlayan kar yağışı gün boyu etkisini sürdürdü. Belediye başta olmak üzere kurumların hızlı ve etkin çalışmaları sonucunda herhangi bir aksaklık yaşanmazken, gemi seferleri iptal oldu. Öğrencilerin merakla beklediği kar tatili haberi, Merkez için verilmezken öğrenciler okul bahçelerinde karın keyfini çıkarttılar. Pek çok ilçede eğitime kar yağışı ve fırtına dolayısıyla bir günlük ara verildi. Vatandaşlar uzun zamandır beklenen, mikropların da kırılmasında önemli yeri olan kar yağışı için “nihayet” yorumlarında bulundular.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hafta sonu Çanakkale için fırtına ve kar yapışı uyarısı yapılmıştı. Çanakkaleliler yıllardır ciddi bir kar yağışı göremediklerinden yağışa kenetlendiler. Önce Pazar gününün akşamı fırtına başladı ve aralıklarla kentliler sulu kar gördüler. Merkez’de kar yağmazken, ilçelerin büyük bir kısmı beyaza büründü. En çok sıkıntı yaşanan alan ise Çanakkale-Çan otoyolu oldu. Yol zaman zaman trafiğe kapandı.

Çanakkalelilerin merakla bekledikleri kar yağışı ise Salı günü sabahı başladı. Dün sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, rüzgarında etkisiyle birçok bölgede tuttu ve kent beyaz örtü ile kaplandı. Kordon boyunda enfes görüntüler ortaya çıkarken, vatandaşlar hasret kaldıkları kar ile gün boyu keyifli vakit geçirdiler. Öğrencilerin sabah saatlerinde gözü kulağı Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelecek haberdeydi ama o haber Merkez’deki öğrenciler için bir türlü gelmedi. Geçtiğimiz sene kar yağışı ikazında okulları tatil eden müdürlük, bu sene kar yağışında tatil kararı almadı ve Merkez’deki okullar eğitimlerine ara vermediler. Öte yandan; Çan, Bozcaada, Gökçeada, Eceabat, Gelibolu ve Yenice’de eğitime bir günlük ara verildi.

GESTAŞ tarafından Bozcaada-Geyikli, Gökçeada-Kabatepe seferlerinin yapılamayacağı bir gün önceden duyurulmuştu. Hava muhalefeti nedeniyle Kilitbahir- Çanakkale seferleri de yapılamadı. Gelibolu-Lapseki ve Çanakkale-Eceabat seferleri ise zaman zaman aksamalarla aktif bir şekilde yapılmaya çalışıldı.

Vatandaşın özlemle beklediği kar yağışı, gün boyunca kentlilere keyifli dakikalar yaşatırken, Çanakkale kartpostala döndü.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com