“İdari Yaptırım Uyguladık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edilerek ikinci kez T.B.M.M.’ye taşınan termik santral yasası, ülke gündemini hala meşgul ederken Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat da Çanakkale’de bulunan termik santrallerin son durumu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Bolat, müdürlük olarak mevzuat kapsamında yer alan ildeki tüm termik santrallerin denetimlerini yaptıklarını ifade ederek, “Yasa kapsamında Çanakkale’de sadece 18 Mart Termik Santrali var. Bu santralinin çevre izinleri ve filtreleri mevcut. Biz de müdürlük olarak bütün termik santralleri denetliyor, gaz ölçümü standart değeri aştığında da idari yaptırım uyguluyoruz. Son olarak Aralık ayında Çan 2 Termik Santrali’nin gaz ölçümü bu değeri aştığı için idari yaptırımda bulunduk. 18 Mart Termik Santrali’nde ise şu an mevzuata aykırı bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsun, takip halindeyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edilerek TBMM’ye gönderilen termik santrallere filtre takılmasını Haziran 2022’ye kadar erteleyen 50. Madde, ‘Dijital Hizmet Vergisi’ne ilişkin kanundan çıkarılarak geçtiğimiz günlerde Meclis’te yeniden oylandı. Kanun, Meclis’teki oylamanın ardından yeniden Cumhurbaşkanı’na sunularak yasalaştı. Buna göre yasa kapsamındaki 13 termik santral, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren mevzuata uygun işlemleri gerçekleştirmezse ceza uygulanacak ya da tamamen kapatılacak.

Ülke gündemini, özellikle son bir aydır söz konusu termik santraller meşgul ederken yasa kapsamında yer alan Çan 18 Mart Termik Santrali ve Çan 2 Termik Santrali’nin durumu da oldukça merak konusuydu. Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, dün GÜNDEM’e özel yaptığı açıklamalarda santrallerle ilgili son duruma değinerek önemli bilgiler verdi. Bolat, vatandaşların telaşa kapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Çevresel yatırımların tamamlanarak gerekli izinlerin alınması amacıyla, termik santrallere 31.12.2019 tarihine kadar süre verilmesine dair Elektrik Piyasası Kanunu kapsamına Çanakkale’de sadece 18 Mart Termik Santrali girmektedir. 18 Mart termik santralinin çevre izinleri ve filtreleri mevcut. Biz de müdürlük olarak bütün termik santralleri denetliyor, gaz ölçümü standart değeri aştığında da idari yaptırım uyguluyoruz. Son olarak Aralık ayında Çan 2 Termik Santrali’nin gaz ölçümü bu değeri aştığı için idari yaptırımda bulunduk. 18 Mart Termik Santrali’nde ise şu an mevzuata aykırı bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsun, takip halindeyiz”

“STANDART DEĞERLERİN ALTINDA”

“Çanakkale’de toplam 5 termik santral var. Ama daha önce belirttiğimiz gibi bu santrallerden sadece 18 Mart  Termik Santrali 6446 sayılı Kanun kapsamında kalmakta. Termik santrallere yönelik de denetimlerimiz sürüyor. 18 Mart Termik Santrali için konuşursak, santralin sürekli ölçüm sistemi, elektrostatik filtre, kül depolama geçici faaliyet belgesi, çevre izni var. Mevcut durumda sürekli ölçüm cihazıyla bacasını her an kontrol etmekteyiz. Ve santralin şu an belirlenen standart değerlerin altında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yeni yapılan sistem için desülfürizasyon ünitesi isteniyor. O da ihaleye girdi ve şu an inşaat halinde. Bir buçuk aya o ünite de eklenecek.”

 “ÇAN 2’YE İDARİ YAPTIRIM UYGULADIK”

Bolat, Çan 2 Termik Santrali’ne ise geçtiğimiz ay standart değerin üstünde olduğu için yaptırım uygulandığını belirterek şöyle dedi: “Çan 2 Termik Santrali’ne de aynı denetimleri yapıyoruz. Aynı şekilde onun da baca gazı arıtma sistemleri, mevcut olup,  santralin ve geçici kül depolama sahasının çevre izin ve lisans belgesi bulunmaktadır. Fakat biz denetimlerimiz esnasında bu aralık ayında gaz ölçümüyle ilgili Bakanlığımızca yetkilendirilmiş laboratuvara baca gazı ölçümlerini yaptırdık ve gazın standart değerin üstünde bir değerde olduğunu gördüğümüz için idari yaptırım uyguladık. Bu da denetimlerimizi sürekli yaptığımızı ve takipte olduğumuzu gösteriyor. Zaten vatandaşlarımız ‘Alo 181’den bize ulaşıyor ve aksi bir durum olduğunda şikayetlerini dile getiriyor.”

 “MEVZUATTA BİR EKSİKLİK OLSAYDI KAPATILIRDI!”

Müdür Bolat, müdürlük olarak denetimlere devam ettiklerini ve vatandaşların endişe etmemesini de söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Çanakkale halkı rahat olsun. Şu an Termik Santrallerimiz denetim altında ve mevzuat kapsamında bir eksiklik yok. Zaten olsaydı 6446 sayılı Kanunla verilen sürenin dolmasına müteakiben, kapatılan diğer 6 termik santral gibi 18 Mart Termik Santrali de kapatılırdı. Gözardı edilen bir şey olması mümkün değil. Biz sürekli takip halindeyiz.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com