Protesto amacına ulaştı

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde nakliyeciler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın getirdiği ‘dijital takograf’ uygulamasını protesto etmek için yolları trafiğe kapatmıştı. Çan’da da eyleme destek veren çok sayıdaki kamyoncu nihayetinde dilediğini elde etti. Bakanlık, ‘dijital takograf’ uygulamasının, 30 Haziran 2020 tarihine ertelendiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ‘dijital takograf’ uygulaması, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere nakliyecileri ayağa kaldırmıştı. Çan’da da eyleme destek veren nakliyeciler adına konuşan Çan Şoförler ve Kamyoncular Derneği Başkanı Tuncay Pulluk, şu ifadeleri kullandı:

“ÇALIŞMA KOŞULLARIMIZ TAMAMEN KISITLANIR”

“Bizler, Edirne’den Ardahan’a hava şartları ne olursa olsun bize emanet edilen her türlü yük ve yolcu taşımacılığı sektöründe şoförlük mesleğini icra eden devletimizin kalkınmasında ve gelişmesinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Türk şoförleriyiz. Ülkemiz adına yapılacak her türlü fedakarlıkta bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sonuna kadar her türlü fedakarlığa hazırız. Şu an devletimiz tarafından e-devlet üzerinden yapılacak fatura sistemini birçok arkadaşımız bilmiyor ve bu konuda bugüne kadar herhangi bir eğitim biz şoförlük mesleği yapan kişilere verilmedi. Bir diğer konu ise ‘dijital takograf’ uygulaması. Bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde hayata geçirebilmesi için yük sardığımız hiçbir fabrikada tesiste ve kullandığımız karayollarında altyapısı hazır olmadığından bizler bu şartlarda çalışma koşullarımızın tamamen kısıtlanacağını düşünüyoruz.”

MADDE MADDE SIRALADI

Pulluk, Bakanlıktan isteklerini ise madde madde sıralayarak şöyle konuştu: “Bu kanunların uygulamaya koyulması için 1- İlk önce (K) plaka uygulamasına geçerek mevcut olan araçların plaka tahsisiyle sınırlanması, 2- Kilometre fiyat uygulamasına geçerek karayolu taşıma yapan araçların gelir düzeyinin düzeltilmesini, 3- Mevcut araçlarda şoför olarak çalışan meslektaşlarımın maaşlarının her zaman asgari ücretin iki katı net maaşla çalıştırılmalarıyla ilgili kanunu düzenlemelerin yapılmasını ve sigorta priminin bu maaş üzerinden yatırması ile ilgili kanuni düzenlemelerin yapılmasının sağlanmasını istiyoruz.”

Açıklamanın ardından sevindiren haber ise geçtiğimiz gün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“30 HAZİRAN 2020’YE ERTELENDİ”

“4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) çerçevesinde faaliyette bulunmak üzere adlarına C2, C3, Kİ, K3, Ll, L2, Mİ, M2, Nl, N2, Pl, P2, Rl, R2, Tl ve/veya T2 yetki belgesi düzenlenen firmaların KTY hükümleri gereğince U-ETDS sistemine veri gönderme zorunluluğu ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesine ilişkin uygulama 01.01.2020 tarihinde başlatılmıştır. Ancak bahse konu firmaların U-ETDS sistemine uyum sağlamak ve faaliyette bulundukları taşıtlara ilişkin sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi için gerekli hazırlıkları ve altyapılarını henüz tamamlayamaması üzerine, mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve söz konusu altyapının tamamlanabilmesi amacıyla KTY çerçevesinde uyarma müeyyidesinin uygulanması 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelenmiştir.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com