Çanakkale’nin İşgücünün Dörtte Biri KADINLAR!

Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “2019 yılı Çanakkale İli İşgücü Piyasası Araştırması Raporu” geçtiğimiz gün yayınlandı. Raporda, 512 işletmenin verileri derlendi. Ayrıca 20 ve üzeri istihdamlı işletmeler için çalışanların 25 bin 508’inin erkek, 8 bin 41’inin ise kadın olduğu tespit edildi. 33 bin 549 olan işgücümüzün dörtte birinin kadın olduğu açıklandı.

Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından İşgücü Piyasası Araştırması Raporu yayınlandı. Çanakkale’nin işgücü ve piyasa masaya yatırıldı ve saha araştırmaları yapıldı. Raporda, İl Müdürlüğü’nde görevli iş ve meslek danışmanlarının birebir işverenlerle gerçekleştirdikleri görüşmelerde, firmaların mevcut istihdam ve ihtiyaçlarının niteliği ve işgücü piyasalarına katılımının ortaya koyması odaklandı.

İŞKUR tarafından paylaşılan bilgilere göre; “512 işletmenin verilerinin derlendiği araştırmada, 20 ve üzeri istihdamlı işletmeler için çalışanların 25 bin 508’inin erkek, 8 bin 41’inin ise kadın olmak üzere toplam 33 bin 549 olarak tespit edildi.

Çanakkale’de en fazla çalışanı olan meslek grupları; tesis ve makinelerin çalışmasından sorumlu operatörler ve demonte bir ürünü birleştirmekle veya daha önce montajı yapılmış bir ürünü çalışır hale getirmekle sorumlu olan montajcılar ile herhangi bir tecrübe ve nitelik gerektirmeyen mesleklerdir.

İlde açık iş oranı yüzde 1,9 olarak tespit edilmiş, bu sayının 0,4 puanlık farkla Türkiye ortalamasının üstünde olduğu, açık iş oranının en yüksek olduğu alan ise 3,3 pay ile maden ve taşocaklarında ihtiyaç duyulan işlerde olduğu görüldü” ifadeleri yer aldı.

“ÇANAKKALE’DE YENİ İŞ ALANLARI OLUŞMAKTADIR”

İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan konuyla ilgili “İşgücü piyasası da bu duruma uygun olarak gelişmekte, var olan iş alanları canlanmakta ve gelişmekte ayrıca yeni iş alanları oluşmaktadır. Ulusal politikaların oluşturulmasında ülke genelinde yapılan Türkiye İşgücü Piyasası Analizleri (TİPA) önem kazanırken, yerel politikaların oluşturulmasında İşgücü Piyasası Analizleri (İPA) önemlidir. Bu çalışmanın gerçekleşmesi adına gösterdikleri özverili çalışmalar nedeniyle İŞKUR İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanlarına, çalışma kapsamında işyeri bilgi formlarını titiz bir şekilde yanıtlayıp görüş bildiren tüm işverenlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com