Sıra Çanakkale’de mi?

Kanal İstanbul tartışmaları son hızla devam ederken ÇED Raporu’nda, Çanakkale Boğazı için “Zincirbozan-Gelibolu mevkiinden Saros Körfezi’ne bir kanal açılması düşünülebilir” şeklinde bir ifadenin yer alması, Çanakkalelileri tedirgin etti. Akıllara, “İstanbul’dan sonra sıra Çanakkale’de mi?” sorusu gelirken yetkililerden bir nebze olsun rahatlatan açıklama geldi.

Bilgisine başvurduğumuz Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, böyle bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını ifade ederek “Şu an konumuz Kanal İstanbul. Çanakkale’ye bir kanal projesi şeklinde bir gündemimiz yok” diye konuştu.

Bir süredir Türkiye gündemini meşgul eden Kanal İstanbul projesinde gözler, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Mehmet Ali Güller’in kaleme aldığı bir köşe yazısıyla Çanakkale’ye çevrildi. Güller, ÇED Raporu’nda Çanakkale için de bir kanal projesi olma ihtimalinden söz ederek şu satırlara yer verdi:

GÜLLERİN KÖŞE YAZISI ORTALIĞI KARIŞTIRDI!

“ÇED Raporu’nu inceledikçe daha vahim konularla karşılaşıyoruz. ÇED Raporu, Kanal İstanbul dışında bir de “Kanal Çanakkale” açılmasını “öneriyor”! Evet, yanlış okumadınız; ÇED Raporu’nun 1426. sayfasında (6. bölümünün 155. sayfasında) “Zincirbozan-Gelibolu mevkiinden Saros Körfezi’ne bir kanal açılması” öneriliyor! Yani Ege’den Marmara Denizi’ne girecek bir geminin Çanakkale Boğazı’nı kullanması yerine, boğazı devre dışı bırakarak Ege Denizi-Saros Körfezi-Marmara Denizi yolunu izlemesi isteniyor! Yani Ege’den Karadeniz’e geçecek bir askeri gemiye İstanbul Boğazı dışında Çanakkale Boğazı’nı da kullanmama olanağı sağlanmış oluyor!”

“KANAL ÇANAKKALE, KONUMUZ DAHİLİNDE DEĞİL”

Mehmet Ali Güller’in bu yazısının ardından özellikle Çanakkale’de pek çok vatandaş, “Acaba İstanbul’dan sonra sıra Çanakkale’ye mi geldi?” düşüncesine kapıldı. Fakat akıllarda ve dillerde dönen iddialara dün Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat net bir yanıt verdi. Bolat, kendilerine ulaşmış böyle bir çalışmanın ya da başvurunun olmadığını ifade ederek şöyle dedi: “Sosyal medya üzerinde böyle bir konu konuşuluyor. Ancak o ifade, ÇED raporunda geçen bir cümle sadece herhangi bir bağlayıcılığı yok. Bize ulaşan böyle bir başvuru ya da çalışma da yok. Şu anda gündemimiz Kanal İstanbul, Kanal Çanakkale şeklinde bir proje, konumuz dahilinde değil.”

Esra Çanlı WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com