ÇATUD’un Öncelikle Hedefi: Çanakkale turizmini bütünleştirmek!

Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği (ÇATUD), yoğun ve başarılı geçen 2019 Turizm çalışmalarını kısaca değerlendirerek elde ettikleri tecrübeleri ve 2020 Turizm sezonunun daha iyi geçmesi için öngörülerini yaptıkları yazılı açıklamayla kamuoyu ile paylaştı.

Çanakkale Turizm ve Tanıtma Dernek Başkanı İsmet Balkan tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2019 Yılının Şubat ayında yönetime gelir gelmez, Çanakkale Turizm potansiyelini Yurt içinde ve Yurt dışında tanıtmak üzere çalışmalarımızı yoğunlaştık.  Öncelikle, Çanakkale Turizmine Hizmet eden Turizm aktörlerini bir araya getirerek, birlikte hareket etme kabiliyeti kazandırmaya çalıştık.

Büyük ölçüde başarılı olmak ile birlikte, maalesef son yıllarda Çanakkale’de ortaya çıkan, Siyasilerin benim Turizmcim, onun Turizmcisi anlayışı, her yerde karşımıza duvar gibi çıktı. İşin kötü tarafı bu çarpık ortamdan rant sağlayan bazı sözde turizmcilerin, birlik beraberlik içinde çalışılabilmemizin önünde en büyük engel teşkil ettiğini üzüntü ile gördük.

“2020’DE ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ ÇANAKKALE TURİZMİNİ BÜTÜNLEŞTİRMEK”
Yaptığımız çalışmalar büyük ölçüde, bu dağınıklığı gidermek ve sağlıklı diyalog ortamının tekrar sağlanması yönünde oldu. ÇATUD olarak 2020’de öncelikli hedefimiz Çanakkale Turizmine bütünleştirmek ve birlik beraberlik içinde hizmet etmek olacaktır.

Çanakkale Turizm Potansiyelini ve yeni açılan Troia Müze’mizi tanıtmanın en hızlı yolunun Uluslararası Festival düzenlemekten geçtiğini öngörerek, 2019 yılında Uluslararası Kültür ve Spor Festivali düzenlemek üzere yoğun bir çalışma yaptık. Maalesef çalışmalarımızda en büyük engel olarak yine benden olmazsan destek vermem anlayışı çıktı.

Vazgeçmedik, çalışmalarımızı özellikle Yurtdışına yoğunlaştırarak. Öncelikli olarak Yurt dışında yaşayan Çanakkaleliler ile Derneğimizi bütünleştirerek, çalışmalarımızı Çanakkale’de yaşayan ve Çanakkale dışında yaşayan Çanakkale sevdalıları ile birlikte sürdüreceğiz.

2019 Yılında gerçekleştirdiğimiz birçok çalışmalarımızın yanı sıra, bizi en çok heyecanlandıran ve mutlu eden, Sn. Hüseyin Baraner’in büyük desteği ile gerçekleşen, 11 Kasım 2019’da Berlin’de Dünya Turizm Örgütü ve Almanya Seyahat Acentaları Birliğinin de katkıları ile Çanakkale’mizin “Dünya Antik Kentler Destinasyon Merkezi” seçilmesi oldu.

2019 Yılı ÇATUD için hazırlık, 2020 Yılı Çanakkale Turizm Potansiyelinin Uluslararası boyuta taşıma yılı olacak. Her yıl olduğu gibi 2020 yılında İstanbul EMİTT Turizm Fuarına, üyelerimiz ile birlikte yoğun bir katılım sağlayacağız. Uzun yıllardan sonra tekrar, Mart ayında yönetim kurulumuz ile birlikte Dünyanın en büyük Turizm Fuarlarından biri olan Berlin İTB Fuarında sadece Çanakkale Turizm potansiyelini tanıtmak ile kalmayacağız, aynı zamanda Yurt Dışında yaşayan Çanakkaleliler ile birlikte Hamburg ve Berlin’de Çanakkale Tanıtım etkinlikleri düzenleyeceğiz.

“TURİZMİMİZİ GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ”
Çanakkale bu kadar Doğal ve Kültürel zenginlikleri ile çok daha fazla Turizm girdisi elde etmesi ve bunu adil bir şekilde paylaşması gerekiyor. Çanakkale olarak, samimiyeti, tecrübeyi, sektörel yenikleri, aklı ve mantığı öne çıkartarak, 2020 ve daha sonraki yıllarda Turizmimizi geliştirmek zorundayız.

2020 Yılına maalesef Kültür ve Turizm Müdürlük makamının vekâleten idare edildiği bir şekilde girdik. Bu durumun en kısa sürede çözülmesini, Kültür ve Turizm Müdürlük makamına şehrimizin Turizm potansiyelini tanıyan, özellikle Troia Müzesi’nin tanınırlığına katkı sağlama potansiyeli olan bir uzman kişinin getirilmesini arzu ediyoruz.

Çanakkale turizmine değerli çalışmalar yapan, eski Kültür ve Turizm Müdürümüze teşekkür edere, bundan sonraki görevlerinde başarılar dileriz.

Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği olarak, Çanakkale’de görev yapan, Çanakkale’de yaşayan ve Çanakkale’yi seven herkesi birlik ve beraberlik içinde, bu kutsat topraklara hizmet etmeye davet ediyoruz.”

Haber Merkezi