Hoş 2020 Geldin

Koca bir yıl daha geride kaldı. Geride kaldı diyorum çünkü zamanın ileri aktığı ile ilgili yanılgımız devam ediyor. İlk okulda zaman çizelgesi olarak bir gösterdiler aklımıza takıldı bu mevzu. Bir doğru çiziyoruz önce -doğru neyse-, ardından ortasına bir nokta koyuyoruz. Bu noktaya şimdiki zaman diyorum. Noktanın solunda kalan kısmına geçmiş. Sağında kalan kısmına gelecek diyoruz. Geniş zaman falan var birde! Karışık mevzu.

Parantez açmak istiyorum.Geniş zaman yoktur. Bence tabi. Yani vardır ama “bunu geniş bir zamanda konuşalım” dışında kullanılmaz. “Ortadaki noktanın solu ve sağı arasındaki süre bana yetmiyor! bana yetebildiği bir zaman konuşalım” anlamı dışında anlamı yoktur. Sürekli alışkanlıklarımızı anlatabileceğimiz bir zaman dilimi yoktur. Mesela haftasonları futbol oynayan bir çocuğu ele alalım. Dövelim anlamında değil tabiki. Çocuğa şiddete karşıyım. Çocuğa deyince de kadınlar dövülebilir gibi oluyor. Ben topyekün şiddete karşıyım. Neyse. 

“Hafta sonları futbol oynayan çocuk” deyince aklıma ilk gelen şey: bu çocuğa hafta sonlarının fazla geldiği. Zamanı Geniş. Kafasına göre hobileriyle ilgilenebiliyor. Bize öğretilen dil bu konuyu şöyle aktarıyor. “Hafta sonları futbol oynarım.” 

Salak Çocuk
Hafta sonu ne çocuk? Zaman ileriye doğru akıyor demediler mi sana? Dediler. Bu yanlış bilgiyi doğru sanmadın mı? Sandın. Bu bilgiye göre düzenli olarak kendini tekrar eden günler olabilir mi? Olamaz. O yüzden geniş zaman saçmalığını bırak.

Yeni Yıldan Beklentilerim
Para.

Eski Yıldan Beklentilerimi Hatırlayalım
Para.

Milli Piyango
Milli piyango büyük tuzak. Sınıf atlamak istiyor kitleler. Devlet sınıf atlatıcı bir rolde bu ilişkide. “Hadi oğlum yaparsın” diyor 70 milyona. Ben de oynadım bu sene. 4 tane ortağım var. Eğer büyük ikramiye bizim bilete vurursa bana düşen pay gayet güzel. O kadar düşük standartlarda yaşıyorum ki bana düşen pay ile “milyoner” gibi hissedebileceğim. Planım şöyle:

Planım
Mevcut hayat standartlarımı devam ettireceğim. Mevcut isteklerimi beklentilerimi karşılayabileceğim “rüya gibi bir hayat” dizayn etmeyi düşünüyorum. Beklentilerimi paraya endeksli büyütürsem o para yine yetmez. O yüzden mevcut hayallere devam.

Sağlıklı, mutlu, nice yıllara. Değerli okur.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com