Zamansız Reform!

Çanakkale Ticaret Borsası ev sahipliğinde; Çanakkale Defterdarlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile merkez ve ilçedeki 32 oda başkanının katılımıyla gerçekleştirilen “Vergi uygulamalarında dijital dönüşüm” konulu toplantı, büyük ses getirdi. Toplantıda, pek çok mükellefi kapsayan ‘e-fatura’ya geçişle ilgili bilgilendirmeler yapılırken Çanakkale Defterdarı Alpay Ekici, bu dönüşümü “Teknolojiye ayak uydurmak için yapılan bir reform” olarak değerlendirdi.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan ise e-fatura için özellikle küçük esnafın biraz zamana ihtiyacı olduğunu ifade ederek “Özellikle gelir durumu düşük olan esnaf, bu uygulamadan muaf tutulmalı ya da bu geçiş için verilen süre uzatılmalı… Her işletmede bilgisayar dahi yokken bu değişikliği bir anda uygulamak, esnafı mağdur eder” diye konuştu.

Geçtiğimiz gün Çanakkale Ticaret Borsası ev sahipliğinde, Çanakkale Defterdarlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve merkez ve ilçedeki 32 oda başkanının katılımıyla “Vergi uygulamalarında dijital dönüşüm” konulu toplantı düzenlendi. Çok sayıdaki mükellefi kapsayan ve ‘e-fatura’ya geçişle ilgili bilgilendirmelerin paylaşıldığı toplantıda önemli konular ele alındı.

Toplantıda, e-belge dönüşüm sürecinin 2010 yılında ihtiyari olarak e-Fatura ve e-Defter uygulaması ile başlatıldığı, 2013 yılı itibariyle aşamalı olarak belirli şartları taşıyan mükellefleri zorunlu olarak kapsama aldığı, 01.01.2020 tarihi itibariyle ise e-uygulamaların kapsamının genişletileceği ifade edildi. Bu uygulamalar ile ekonomik aktivitelerin elektronik ortamda izleme, analiz etme, raporlama, elektronik ortamda denetim altyapısı oluşturma, kamu hizmeti kalitesini artırma, kayıt dışılığın önlenmesi hedefleniyor.

“BU, REFORM NİTELİĞİNDE BİR DEĞİŞİKLİKTİR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale Defterdarı Alpay Ekici de bu uygulamayı ‘reform’ olarak adlandırdı. Ekici “Daha evvel ilçelerimizde bu konuyla ilgili toplantılar yaptık. Şimdi de merkez ve ilçelerdeki 32 oda başkanı ve genel sekreterimizle birlikte burada önemli bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Kısa zaman içinde pek çok mükellef, e-faturaya geçecek. Yani vatandaş, bir işletmeden alışveriş yaptığını, eğer işletme o şartları sağlıyorsa, faturasını kağıt olarak elden değil, e-fatura olarak alacak. Bu, reform niteliğinde bir değişikliktir bu. Birçok kesimi ilgilendiren bir olaydır. Belki aksamalara neden olacaktır ama inanın bunlar telafi edilecektir. Bununla ilgili hiç endişeniz olmanız, Maliye Bakanlığımız bu konuda gerekli tedbirleri alacaktır” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan ise bu değişikliğin uygulanması için ‘biraz zamana’ ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Özcan, şöyle konuştu:

“YA MUAF TUTUN YA DA BİRAZ ZAMAN VERİN”

“Biz sürekli söylüyoruz. Özellikle küçük esnafın sorunlarının, sıkıntılarının çözümü için hem genel hem de yerel iktidardan çözümler bekliyoruz. Biz esnafımızın gelişmesini nasıl sağlarız, ufkunu nasıl açarız? Bunları düşünüyoruz, bu yönde adımlar atıyoruz. Tabii, böyle bir zamanda özellikle e-faturaya geçiş için küçük esnafın zamana ihtiyacı var. Bugün sadece Çanakkale bazlı olarak bakmayalım, ülke genelinde her işletmede bilgisayar var mı? Her işletmede bilgisayar kullanmayı bilen esnaf var mı? Yani bu dönüşüm için, tamamen dijital ortama geçiş için esnafın ciddi bir zamana ihtiyacı var. Biz, bununla ilgili başvurularımızı da yaptık. Dedik, ya küçük esnafı, gelirine göre baz alarak bu uygulamadan muaf tutun ya da bize biraz zaman verin… Nasıl bir cevap alacağız, bekleyip göreceğiz.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com