Projeye Çanakkalelilerden tepki: “Kanal İstanbul değil Talan İstanbul!”

Dünyanın gözdesi, megakent İstanbul’a yapılması planlanan, ÇED raporu ilan edilen Kanal İstanbul Projesi, çevresindeki arsaların satılması ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin ihlali konularıyla gündemdeki yerini koruyor. Bürokratik ve siyasi problemlerin yanı sıra projenin yaratacağı çevre felaketleri de farklı platformlarda dillendiriliyor. Çanakkaleli vatandaşlar da dün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanarak, projeye karşı olduklarını dilekçeler ile müdürlüğe ilettiler.

Yaklaşık bin Çanakkaleli, “Kanal İstanbul Projesi”nin ÇED raporuna itirazlarını müdürlüğe sundular. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Kanal İstanbul değil Talan İstanbul” dedi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise “2 önemli konu var. Birisi rant diğeri ise Montrö” ifadelerinde bulundu.

İstanbul Boğazı’na alternatif oluşturması açısından, açılması planlanan ve yıllardır gündemde olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili Çanakkale halkı ayaklandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, CHP’li Belediye Başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşların katılımları ile yaklaşık bin dilekçe, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunuldu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ÇED raporuna karşı Çanakkale tepkisini ortaya koymuş oldu. Kanal İstanbul projesi boğazdan önce toplumu ayırdı. Sosyal medyada, sokakta, caddede, çarşıda, pazarda vatandaşlar yapılsın mı yapılmasın mı diye birbirlerine sorar oldular. Yapılmasın diyen vatandaş kadar yapılsın diyenlerde var…

“Bakanlıklar üzerinde ciddi bir baskı var!”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Bu bir demokrasi mücadelesidir. Bu keyfiliğe karşı bir mücadeledir. Biz Kanal İstanbul projesini başından beri takip ediyoruz. Çevre Bakanlığı’ndaki bürokrasinin üzerinde öyle baskılar var ki, Ulaştırma Bakanlığı’nda, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda, diğer bakanlıklarda… Orada görev yapan uzmanların üzerinde çok büyük bir baskı var.

“Devlet kurumlarının raporları değiştirildi”
Başvuru dosyasındaki raporlar değiştirildi. İstanbul yeni havalimanı kullanılamaz hale gelir diyen DHMİ’nin raporları değiştirildi. DSİ’nin su kaynaklarını İstanbul kaybeder raporları değiştirildi. Bu raporlar şu anda dosyada yok. Bu Kanal İstanbul değil, Katar İstanbul, Talan İstanbul, ne derseniz deyin! Çalışanların yüzde 40’ı ya asgari ücret ya asgari ücret altında alıyor. Üniversite mezunu gençler işsiz. İşsizlik, yolsuzluk büyüyor. Biz Kanal İstanbul’un peşindeyiz. Öncelikli sorunumuz işsizliktir!

“Bu büyük bir çılgınlıktır”
Bu proje son derece tehlikelidir. Bu büyük bir çılgınlıktır. İstanbul’un, Trakya’nın, Marmara’nın ciddi şekilde tehlike altında kalacağı bir projeden söz edilmektedir” açıklamasında bulundu.

“2 önemli konu var. Birisi rant diğeri ise Montrö”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kanal İstanbul ile ilgili yapmış olduğu açıklamada iki önemli konu üzerinde durdu. Birisi Katarlıların bölgede aldıkları arazileri kast ederek, rant olurken, diğeri ise Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin ihlal edilme durumu oldu.

“ABD Romanya’da üs kurmanın peşinde”
Başkan Gökhan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin ihlal edilme durumu hakkında, “Sadece İstanbul Boğazı değil, Marmara’da Montrö sözleşmesine tabidir. Marmara ve İstanbul Boğazı, Montrö Sözleşmesi’nin birer parçasıdır. Montrö Sözleşmesi’ni ikinci plana atma noktasında bir hareket olarak algılanıyor, ben de aynı düşüncedeyim. Buradaki en önemli unsur Karadeniz’e, yüksek tonajlı savaş gemilerinin geçmesinin engellenmesidir. Biliyorsunuz, Romanya ve Bulgaristan AB üyesi oldular. ABD, Romanya’da üs kurmak peşinde… Şu anda o bölgeye gemi geçiremiyor… Bunun olması noktasında o ağır tonajdaki gemiler o bölgeye geçebilecekler.

“Montrö bizim güvencemizdir”
Montrö bizim güvencemizdir. Yarın ABD’ye karşı baskılara nasıl direneceğiz. O kanaldan yüksek tonajlı gemilerin geçmesini nasıl engelleyeceğiz, bu sorular gündemde. O gemiler geçerse Rusya ile nasıl muhatap olacağız. Montrö, Türkiye’nin güvenliği ve bürokratik sorunudur. Montrö bizim güvenliğimizdir!” dedi.

“Ne hikmetse Arap sermayesi bölgede arsa kapatmış”
Başkan Gökhan, Kanal İstanbul projesinin çevresindeki, proje hattındaki arsaların Katarlılara satılması konusunda ise, “Burada daha önceden duyanlar, bilenler, ne hikmetse Arap sermayesi, arsa ve tarla kapatmış. Bu çok önemlidir. Güya güzergah belli değildi, söylenmeyecekti ama arsalar çatır çatır alınmış” ifadelerinde bulundu.

“Kanal İstanbul’u kabul etmek mümkün değildir”
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında, “Kanal İstanbul’un ÇED raporuna itiraz etmek üzere, Çanakkale Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne itiraz dilekçelerimizi vereceğiz. Bugün burada Saadet Partisi İl Başkanımız, Genel Başkan Yardımcımız, Belediye Başkanlarımız, Yüksek Disiplin Kurulu üyelerimiz, STK temsilcileri ve Çanakkaleli vatandaşlar olarak dilekçelerimizi sunacağız. Kanal İstanbul projesini kabul etmek mümkün değildir” dedi.

“Mücadelemiz Kalan İstanbul için”
Saadet Partisi İl Başkanı Süleyman Saçıkara, “Çanakkale Boğazı, İstanbul Boğazı ile ilintilidir. Biz burada Kanal İstanbul için değil, kalan İstanbul için mücadele ediyoruz!” dedi.

Dilekçe verme işlemi gün boyu sürdü. Yaklaşık bin kişinin gün boyunca “Kanal İstanbul” projesine karşı dilekçe verdikleri ifade edildi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com