İstismar davası başladı

Bundan tam 7 yıl önce, aile dostu tarafından cinsel istismara uğradıkları iddia edilen 14 yaşındaki iki kız kardeşin davasında, ilk duruşma dün Çanakkale Adliyesi’nde görüldü. Gerçekleştiği iddia edilen olaydan yıllar sonra görülen duruşmada tutuksuz yargılama kararı çıkarken, dava 25 Mart 2020 tarihine ertelendi. Vatandaşlar, adliye binası önünde destek için bulunurlarken, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği de bir basın açıklamasında bulundu.

Bundan 7 yıl önce yaşandığı iddia edilen olayda, o zamanlar 7 yaşlarında olan iki kız kardeşin cinsel istismara uğradıkları konusu mahkemeye taşındı. Olaydan yıllar sonra çocukların travmaları sonucunda ortaya çıkan davranışlar neticesinde, ailenin şikayetçi olması ile açılan davanın ilk duruşması dün saat 9.30’da Çanakkale Adliyesi’nde görüldü. O saatlerde vatandaşlar ve UCİM, aileye destek olmak amacıyla Adliye önündeydiler.

“Tutuksuz yargılama kararı çıktı”

Saat 9.30’da başlayan duruşma bir hayli uzun sürerken, ilk karar belli oldu. Çocukların beyanlarının mahkemeye ulaşmaması neticesinde dava ertelendi. 25 Mart 2020’ye ertelenen davada şahıs için tutuksuz yargılanma kararı verildi.

“Çocukların olayı baskıladıkları anlaşılmıştır”

Dün sabah, 9.00’da, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı yapan İl Koordinatörü Şehpal Ovalı, “Bugün Çanakkale’de görülecek olan bu dava 7 yıl önce en güvendikleri, ailecek görüştükleri, aile dostu dedikleri kişi tarafından istismara uğramış iki kız kardeşin yıllar sonra içlerinde yaşadıkları travmanın açığa çıkması ile bu istismar olayı ortaya çıkmıştır. Psikolog ve pedagoglar ile birlikte alınan ifadelerde çocukların yıllardır içlerinde yaşadıkları bu olayı sakladıkları, baskıladıkları anlaşılmıştır.

“Çocuklarımızın konuşması çok önemlidir”

Bu yüzdendir ki çocuklarımızın konuşması çok önemlidir. ‘Çocuklar susar, çocuklar konuşmaz’ demeyeceğiz. Çocuklar konuşacak, susmayacak. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün çocuklar kendilerine yapılan yanlışlara dur diyecekler. Yıllar sonra bile olsa yapılan yanlış dur diyen bu çocukların sonuna kadar yanında olacağız.

“Annemiz ile birlikte mücadele vermekteyiz”

Bu korkunç tablo karşısında tüm sivil toplum kuruluşları, alanında uzman akademisyenler, devletin ilgili kuruluşları ve tüm siyasilerimizin omuz omuza birlikte mücadele vermesi gerekmektedir. Bugün biz yapılan ihbar sonrası belki de en güveneceği kişi tarafından istismara uğramış çocuklarımızın yanındayız. Şu an tutukluluk hali bulunmayan şahısa karşı annemiz ile birlikte bir mücadele vermekteyiz” ifadelerinde bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com