Vergide Adalet Şart!

Asgari ücret görüşmeleri her sene olduğu gibi yine çıkmazda… Geride kalan üç toplantıda ne işverenlerin ne de işçilerin beklentileri karşılanabildi. 3 bin 500 TL’den başlanılan görüşmeler TÜİK’in 2 bin 300 TL’lik açıklamasından sonra başka bir boyuta girdi. İşverenlerin üzerindeki ağır vergi yükü hafifletilmeden, işverenlerin masrafları düşürülmeden, işçiye verilen yüksek asgari ücret ise birçok işçiyi işsiz bırakma tehlikesini de beraberinde getireceğe benziyor.

Asgari ücret tartışmaları sürerken DİSK/Genel – İş Çanakkale Şubesi de dün bir açıklamada bulundu. Gözlerin dördüncü toplantıda olduğu bu dönemde, DİSK/Genel-İş kapalı pazaryerinin girişinde yaptığı açıklamada, “Asgari ücret 3 bin 200 TL olmalıdır” vurgusunda bulundu. İşçiden de işverenden de alınan vergi yükü hafifletilmedikçe, asgari ücret tartışmaları son bulmayacak.

Enflasyon karşısında alım gücünün düşmesi sonucunda, maaşlara yapılan zamlar yapıldığı ay eriyor. Maaşlara yapılan zamlar yüzde 4-5 olurken, vergilere ve faturalara gelen zamlar yüzde 25-30 dolaylarında seyir ediyor. Asgari ücret görüşmelerinde 3. Toplantı geride kaldı ve gözler son toplantıya çevrildi. Beklentiler 3 bin, 3 bin 500 dolaylarında gezinirken, işiler 2 bin 300 TL bandında rakam dillendiriyorlar.

DİSK Genel İş Çanakkale Şubesi, dün saat 12.00’de, Kapalı Pazar Yeri’nin girişinde vatandaşa bildiri dağıttılar. Bildiri dağıtımı sırasında ayrıca Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan tarafından bir de basın açıklaması yapıldı.

“ASGARİ ÜCRET DEĞERİNİ YİTİRMİŞTİR”

DİSK Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, “İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret talebi için burada, DİSK bileşenleri olarak toplanmış bulunuyoruz. Ücretlerimiz vergi yükü altında ezilmesin. Talebimiz nettir. Konfederasyon olarak 3 bin 200 TL net asgari ücret talebimiz vardır. Bunun gerçekleşmesini istiyoruz. Asgari ücret yapılan zamlarla, ekonomi ile değerini gün geçtikçe yitirmiştir. Belirlenen hedeflenen enflasyona göre değil mevcut enflasyona göre olmalıdır” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com