Ekoloji ve çevre masaya yatırıldı

Birleşik Haziran Hareketi tarafından Cumartesi günü “Kent Ekoloji Direniş” adlı ekoloji ve çevre konulu panel düzenlendi. CHP Genel Başkanı Orhan Sarıbal’ın, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Üyesi Çevre Mühendisi Cevahir Efe Akçelik’in konuşmacı olduğu panel yoğun ilgi gördü. Türkan Saylan’a gelen dinleyiciler etkinliği dikkatle takip ettiler.

Cumartesi günü saat 14.30’da, Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde, Birleşik Haziran Hareketi tarafından çevre ve ekoloji paneli düzenlendi. Düzenlenen panelde ülkenin genel tarım politikaları ve Çanakkale bölgesinde son zamanlarda değişen ekolojik döngü üzerine konuşuldu. Gerçekleşen etkinliğe, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Dikkatle dinlenen panelde ilk konuşmacı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal oldu. Sarıbal, yapmış olduğu konuşmada, Türkiye’nin tarım politikalarında yanlış yol izlediğini belirtirken, başta Kirazlı’daki altın madeni faaliyetleri hakkında bölgenin ekolojik döngüsü bozulmak üzeredir dedi.

Öte yandan panelde, Çanakkale Belediye Başkanı İrfan Mutluay, Kirazlı-Balaban mevkiindeki altın madenciliği ve bölgede çevrecilerin ve vatandaşların yürütmüş olduğu karşı duruşa dair fikirlerini ve süreci katılımcılara aktardı.

Tunahan Ünsal