“Öğretmenlerin yiyip içeceğini tekellerine almak istiyorlar”

Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen bir yazı ile öğretmen ve personel odalarında yemek, çay ve kahve yapımı düzeneklerinin kaldırılmasının talep edildiğini belirterek “Kantinciler Birliği, öğretmenlerin içeceği çayı, yiyeceği yemeği de tekeline almak istiyor” ifadelerini kullandı.

Eğitim-İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş tarafından yapılan açıklamada Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sitem edildi. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü 04.12.2019 tarihinde tüm okullara gönderdiği ”Kermes, çay demleme ve yemek yapımı” konulu yazısında MEB’e bağlı okul ve kurumlarda öğretmen odaları ve yardımcı personel odaları vb. yerlerde yemek, çay, kahve makinesi düzeneklerinin kullanılmaması için gerekli tedbirlerin alınması için emir vermiştir. Öğrendiğimiz kadarıyla Çanakkale Kantinciler Birliği’nin talebi üzerine bu uyarı yazısının yazıldığı ve okul kantinlerinde yarım litrelik suyun 1,5 TL’ye satıldığı duruma onay veren Kantinciler Birliği’nin öğretmenlerin içeceği çayı, yiyeceği yemeği de tekeline almak istediğidir.”

“Konunun takipçisi olacağız”

“İlgili yazıda imzası bulunan Çanakkale İl Milli Eğitim şube müdürü Eyyup Bostancı ile yapılan görüşmelerde öğretmenlerin çayı, yemeği ile bir sorunun olmadığı konunun yanlış anlaşıldığını söyleyerek bu konuda bir açıklama yapılacağını da belirtmiştir. Eğitim-iş Çanakkale şubesi olarak bu yazının içeriğinin yasakçı bir dille yazıldığını, bunun kabul edilir tarafı olmadığını kaldı ki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Yeni nesil öğretmenler odası” projesinde çay ocağı ile dalga fırın gibi elektrik ve bazı elektronik eşyaların olduğunu belirterek konunun takipçisi olacağımızı belirtmiş bulunuyoruz.”

Haber Merkezi