Kadın Hakları Günü’ne özel resepsiyon

Çanakkale Barosu 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü sebebiyle ÇTSO Çanakkale Evi’nde resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonu Çanakkale Belediye Başkan Vekili Fatma Kaynaş, Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, STK ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

5 Aralık Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının Tanınması ve Kadın Hakları Günü sebebiyle Çanakkale Barosu tarafından sün saat 13.00’da ÇTSO Çanakkale Evi’nde resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Fatma Kaynaş, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.
Günün anlam ve önemine dair Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Ezgi Deniz Çalışal söz aldı. Çalışal, konuşmasında Ulu Önder Atatürk’ün pek çok medeni ülkeden daha önce kadınlara böyle bir hak tanıdığını ifade ederek Ata’yı bir kez da minnetle andı.

“Hayatları ile ilgili aldıkları kararı canlarıyla ödediler”
Çalışal, Türkiye’nin 1935 yılı itibari ile Kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ikinci ülke iken bugün geldiğimiz noktada kadınların en temel hakkı olan yaşama hakkına sahip çıkmaya çalıştıklarını belirterek “Karar alma mekanizmalarında kadının eşit temsille yer alması gerektiğini savunan ve mücadele eden kadınlar olarak bizler bugün kendi hayatları ile ilgili karar aldıklarında bunu canlarıyla ödediklerini görmenin derin üzüntüsü içindeyiz” ifadelerini kullandı.
Çalışal, “Kadın ve erkek eşitliğinin sağlandığı kadınların hukuki, siyasi ve sosyal yaşamda erkeklerle eşit seviyede yer aldığı bir toplum düzeninin elzem olduğu düşüncesindeki, Ulu Önder Atatürk’ün öncülüğünde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 85. Yıl dönümünü kutluyoruz” şeklinde konuştu.

Esra Çanlı